Милан Стаматовић: Зашто катастар не укњижи језеро као народно добро?

По жалби општине Чајетина, Министарство грађевинарства поништило је решење Геодетске управе о укњижавању ‘’Златибортуриста’’ као корисника језера и вратило решење на поновни поступак да се исправи грешка, а сада би требало да се општина или држава књиже на ово земљиште, каже председник општине Милан Стаматовић.

Нова решења и одлу­ке, које се доносе у последње време, из­гледа да воде ка мењању ви­шегодишњег стања у вези са власништвом и коришћењем језера у центру Златибора, ту­ристичког симбола ове пла­нине. Општинско руковод­ство у Чајетини, подсећамо, већ годинама јавно упозора­ва на нелогичности, причиње­не пропусте, па и могуће злоу­потребе појединаца у вези са језером и милионски вредном имовином „Златибортуриста’’ на околним парцелама, ко­ју у овој локалној самоуправи сматрају државном. Шта се ту сада мења и има ли на­де да језеро, које је омлади­на овог краја некад градила као општенародно добро, не оде у приватне руке, питамо председника општине Мила­ на Стаматовића:

stamat "На основу документације до које је дошла општина Ча­ јетина, а потом и наше жал­бе на укњижавање имовине „Златибортуриста’’ у Геодет­ској управи, Министарство грађевинарства је поништи­ло решење Геодетске управе о укњижавању „Златибортури­ста’’ као корисника. То би ка­сније био пут за власништво и вратило би решење на по­новни поступак да се испра­ви грешка, те да се „Златибор­ турист’’ брише, јер је књижен у Геодетској управи без правног основа што ми сада доказује­ мо на суду, а доставили смо и министарству документацију",  објашњава председник оп­штине и наставља: "С обзиром да је министар­ство поништило решење Гео­детске управе и предмет вра­тило на поновни поступак, сада би требало да се књижи општина или држава на ово земљиште, јер решење не од­лаже извршење. Без обзира на то што „Златибортурист’’ може да се жали Управном суду, као што се и жалио. Сада би тре­бало да Републички геодет­ски завод изда налог Геодет­ској управи у Чајетини да се та грешка исправи и да се у ката­стру  упишу општина Чајетина и држава као власник језера и земљишта око њега. Оно што ми даље радимо и указујемо, при чему не стајемо на томе, јесте да смо писали ургенцију да се закаже тај управни спор по питању и „Златибортури­ста’’ и Пољопривредног ком­бината Златибор, тако да ће­мо у томе истрајати до краја".

Стаматовић на основу ре­ченог поставља питање зашто Управни суд не заказује рочи­шта и зашто Геодетска упра­ва, када јасно у решењу пише да жалба не одлаже извршење и пресуда је правоснажна, не исправи грешку и не укњижи општину или државу.

"Језеро припада народу и народна је имовина, а не припада појединцима који ту земљу нису платили, али су покушали да је препродају. Хтели су да тргују и препро­дају приватним власницима нешто што није њихово. Ми ћемо, логично, тражити одго­ворност за оне који су на овај начин покушали да преваре државу и нове купце, којима су продали наводно и језеро и земљу, а на то нису имали право",  најављује председ­ник.

 У осврту на историјат ових неславних дешавања око је­зера и имовине „Златиборту­ риста’’, Стаматовић каже да је читав проблем настао када су се поделила два јавна оп­штинска предузећа: „Злати­бортурист’’ и Јавно комунал­но предузеће.

"Тада је „Златибортурист’’ деобом ‘изнео’ комплетну имовину и земљиште које се у то време водило на Земљо­радничко-сточарској фарми. По принципу правног след­беништва „Златибортурист’’ је хтео да присвоји целокуп­ну имовину, што није ни по тадашњим законским пропи­сима било могуће, а ни по да­ нашњим. Направили су један монтирани процес и договор да се језеро, које је било тада пренето на управљање „Злати­бортуристу’’, судским поступ­ком врати у општинске окви­ре. Претпоставља се да је тај судски процес био договорен у смислу да се тада Општин­ски правобранилац одрекне тужбеног захтева, што је ауто­матски значило да општина више никада не може покре­нути поступак за враћање је­зера. Била је то скандалозна одлука суда и тадашњег пра­вобраниоца",  подсећа пред­ седник и наставља: "Можда би се то могло тада и разумети, јер није било наго­вештаја и прича да јавно пред­узеће може бити приватизова­но, те да се по том моделу и аутоматизму може изнети це­локупна имовина која је увек била државна. Одатле креће почетак проблема и припре­мане злоупотребе, невиђене од настанка општине Чајети­на па до данашњих дана. Не­чувено је да неко присваја др­жавну имовину без плаћања накнаде и преводи је на при­ватна лица, а да не плати из­грађену инфраструктуру, по­резе, никакве обавезе. Као и да, са друге стране, ту гради и користи, при томе неосно­вано се богати. То је суштина целог проблема. Било је то ми­слим деведесете године када је криминалном пресудом језеро пренето на „Златибортурист’’ и то је једино право које власни­ци „Златибортуриста’’ полажу, тврдећи да су на тај начин сте­кли језеро".

По Стаматовићевим речи­ма, све док је језеро било у статусу јавног предузећа није могла да се направи злоупо­треба. Али урађено је оног тре­нутка када се, опет мимо за­кона, формирало уделичарско друштво.

"У то време је, по непосто­јећим законским прописама, „Златибортурист’’ формирао уделичарско друштво где је највећи уделичар била поро­дица Јеремић, а откупљивали су уделе од тада неуких поје­диних запослених у „Златибор­туристу’’, људи који нису били свесни о колико вредној имо­вини се ради. У том поступ­ку су неки и остали без уде­ла, а неки добили непостојеће уделе. Ту је направљена зло­ употреба, вођени су касније спорови од стране и тих уде­личара, који су и добили спо­рове на суду, али на жалост, у оваквој држави они не могу да изврше пресуде. То указу­ је да иза ових људи стоји не­ка озбиљна организација. И по том основу, нанета је непроце­њива штета и за приватна ли­ца, а и општинском буџету. Ка­сније је, и поред противљења локалне самоуправе, изврше­на продаја државног пакета акција Фонда ПИО и државе, које је купила Александра Јок­симовић. При чему је држави исплаћен износ који су прика­зали опет са умањеном проце­ном, где је и тадашњи правни заступник фирме Милан Дро­бац поднео допис (постоји ко­пија ) и пријавио предузеће „Златибортурист’’ без имови­не, како би умањио вредност акција. Касније је Александри Јоксимовић продато предузе­ ће са комплетним земљиштем, где је такође извршена класич­на превара. Суд треба да узме у обзир ону процену која је при­јављена Агенцији за процену вредности државног капитала", објашњава Милан Стамато­вић и закључује: "Иницијатива општине је да се све ово рашчисти, све те злоупотребе које су правље­не. Оне су рађене у циљу да се прибави језеро и 200 хектара земље око њега, да се не пла­ти надокнада. Зато смо, кроз документацију до које смо до­лазили у локалној самоупра­ви, тражили да се и „Златибор­турист’’ уврсти под контролу међу оне 24 спорне привати­зације, што је касније и учиње­но. Радна група Министарства унутрашњих послова долазила је и радила на том предмету и до данас немамо сазнања шта се десило. Општина је настави­ла даље да води спор на осно­ву документације до које смо дошли, где се види да никада није извршен деобни биланс и никада имовина није пренета на „Златибортурист’’, што је био наш кључни аргумент да оспо­римо укњижавање „Златибор­ туриста’’ у Геодетској управи". 

На питање „Златиборских вести’’ шта види као решење у даљем поступку, председник општине одговара:

"Решење подразумева да се у неком разумном року за­каже и заврши рочиште, а да Управни суд већ једном реши питање „Златибортуриста’’ и ПК Златибора. Да одбије њи­хове жалбе, па да касније Ре­публички геодетски завод не­ма изговор. Као и да Геодетска управа у Чајетини несметано прекњижи земљиште на оп­штину и исправи ту грешку. Ако се ово не деси у неком разумном року, ми ћемо орга­низовати грађане и народ да јавним протестима и окупља­њима подигнемо глас и упо­зоримо целу српску јавност и надлежне институције да се земљиште врати народу, тамо где припада, јер је увек било народно".

З.В.