Март - месец заштите пчела (видео)

Неправилна употреба пестицида претходних година довела до значајног пада популације пчела које опрашују више од 80% биљака које се користе у исхрани. Самим тим је и производња меда у Србији пала са 12.000 тона у 2015. на 7.000 тона у 2017. години.  Тим поводом су од почетка марта Национална алијанса за локални економски развој и Савез пчеларских организација Србије покренули кампању „Месец заштите пчела“ у циљу прикупљања идеја и предлога за њихово очување.

https://www.youtube.com/watch?v=aVoq17d9mxU&feature=youtu.be

Председник Савеза пчеларских организација Србије, Родољуб Живадиновић, недавно је указао на то колика је корист пчела за читав еко систем.  „Пчеле су најбољи показатељ безбедне животне средине за човека јер могу да живе само у здравом и чистом окружењу. Без њих би са наше трпезе нестала квалитетна и здрава храна“, рекао је он. Такође је упозорио на чињеницу  да последњих година, најчешће због неправилног руковања пестицидима, долази до пада популације пчела. На овај проблем упозоравају и пчелари нашег краја.

"Зимско прскање није толико опасно. Али када крене од пролећа ка лету, када пчеле крену са опрашивањем, када су у великом излету, прскање мора да буде строго контролисано и са знањем пчелара", каже Драган Колаковић из Удружење пчелара „Златибор“ Чајетина. "Свима нам је то потребно и све је узајамно: пчелама требају воћари, а воћарима пчелари. Нема приноса без опрашивања. Зато мора да се прска после 18 часова када пчеле смањују своју активност."

Апел пољопривредницима са територије општине Чајетина упутили су и из ПД „Еко аграр“ .

"Општина Чајетина и "Еко аграр" су склопили један уговор о пословно техничкој сарадњи  са Пољопривредном стручном саветодавном службом из Ужица која је власник и управља метео службом и на територији општине Чајетина. Циљ те сарадње је да на адекватан начин информишемо пољопривреднике у ком времену треба да третирају своје засаде , о прењпаратима, дозама у којима треба да се примењујуи који препарати да се користе. Са друге стране, намера нам је била да последице које настају  неадекватном применом препарата која доводи до негативног утицаја на здравље људи као и на опадање популације пчела, отклонимо", рекао је  Иван Гујаничић из ПД „Златиборски еко аграр“.

Током марта сви који се баве пчеларством, пољопривредом или заштитом животне средине могу да се укључе у јавно-приватни дијалог о заштити пчела, као и да учествују на округлим столовима у Београду, Новом Саду и Чачку.

Кампања „Месец заштите пчела“ са којом се кренуло почетком марта има за циљ да кроз унапређење регулаторног оквира, јачање капацитета инспекција, као и путем едукације пољопривредника, привреде и локалних самоуправа о опасностима коришћења пестицида, допринесемо очувању заједница пчела. Кампања је део  четворогодишњег Пројекта јавно-приватног дијалога за развој који финансира Америчка агенција за међународни развој , а спроводи Национална алијанса за локални економски развој у сарадњи са Републичким секретаријатом за јавне политике.

Мирјана Ранковић Луковић