Марко Марић, "Златиборски еко аграр":"Удруживање, окупљање озбиљних људи, спремних да преузму одговорност"

На челу Привредног друштва за развој пољопривреде “Златиборски еко аграр” од недавно је Марко Марић из Мачката. Марић је био члан Општинског већа, а истовремено је и угледни пољопривредни произвођач, те му ова врста посла није непознаница. Марић истиче да му је досадашње искуство од велике помоћи, те да ће се трудити да оправда указано поверење.

 Издвајајући само неке од активности предузећа на чијем је челу, Марић истиче да је у току расписивање конкурса за расподелу преосталих средстава која нису утрошена у претходном периоду. Поменути јавни позив односи се на набавку физичке имовине, проширење стада из сопствених запата, мере за подстицај органске производње, прераду, као и за активности у вези са Фондацијом “Ана и Владе Дивац”.

Када је реч о плановима овог предузећа за наредну годину, Марић истиче да не очекује велика одступања у односу на претходне године.

-Оно што је значајно истаћи јесте план инвестирања у Млекару „Наша Златка“ који би се односио на повећање њеног капацитета, а свакако и ангажовање на формирању Агроиндустријског центра, који је раније најављен. Када је реч о Агроиндустријском центру, идеја је још увек на нивоу концепта, бројни стручњаци из те области се тиме баве, у току је израда студија и анализа, на основу којих ће се приступити изради одређеног пројекта. Имајући у виду сложеност овог подухвата, нема простора за грешке, те настојимо да сагледамо све неопходне аспекте, како бисмо имали што боље формиран финални пројекат - каже Марић.

Имајући у виду значајно искуство, затим буџет који се планира за ту намену, жеља је, наставља Марић, да се обједини више видова производње, окупе озбиљни људе који желе да преузму одговорност и који тиме желе да се овим послом баве на неком вишем нивоу.

 -Након свега поменутог имаћемо основа да се бавимо финалним производом, јер једино то доноси добит и чини све ово чиме се бавимо одрживим. Дакле, Општина Чајетина, Еко аграр и Агроиндустријски центар треба да буду на располагању озбиљним произвођачима - речи су Марића.

Оно што се сада види као потенцијал у оквиру Агроиндустријског центра је свакако млекара, затим хладњаче, сушаре за воће и вероватно још нека здрава идеја коју неко буде кадар да предложи и подржи.

 -Сведоци смо да је прошао одређени период од првог помињања идеје о Агроиндустријском центру. Поред ситуације са корона вирусом, оно што је можда утицало да реализација буде спорија, свакако је чињеница да модел центра, какав ми покушавамо да направимо, не постоји у Србији. Нисмо у прилици да користимо нечија знања и искуства, већ као и у много чему другом, ово ће бити пилот пројекат. Жеља нам је да као здрава општина осмислимо концепт који ће служити као модел и за друге општине које буду хтеле да се баве тиме. Са друге стране, немамо довољно људства, ресурса у виду биљне производње, сточарства како бисмо сами носили замисао. Центар као такав треба да привуче пољопривреднике и произвођаче из суседних општина, да учинимо да људи желе да раде са нама, као и да заинтересоване стране гравитирају ка нама - истиче Марић.

Од изузетног значаја удруживање и укрупњавање производње По његовим речима, људима је идеја из Чајетина интересантна, а важно је да произвођачи схвате да је од изузетног значаја удруживање, укрупњавање производње, како би реализовали зацртани циљ.

 -Сведоци смо прошлости у којој је задругарство неславно пропало почетком деведесетих година прошлог века. Потребно је освестити да ово није таква прича, заинтересованим странама треба објаснити да би они овде сами били одговорни, где би, уколико желе да раде, опредељивали своја средства. Са те стране, ми интензивно радимо и на формирању финансијског модела који би био уклопљен у ваљан правни оквир како би све стране биле задовољне. Стручњаци из различитих бранши баве се овим, а све са циљем да добра основа касније пружи добро пословање када пројекат почне са реализацијом - закључује Марић.