Дуго очекивани закон о легализацији још увек није усвојен. Расправа у републичкој скупштини је у току, тако да већ пуна четири месеца грађани који су градили објекте без потребне докментације, немају могућност да их легализују.
„Предлог закона о легализацији могао је бити по хитном поступку усвојен, али очигледно је да није било довољно воље и жеље од стране Владе и скупштинске већине да се тако нешто уради. Ми још увек о овом закону расправљамо, а информација са којом располажемо је да је поднето око 700.000 захтева за легализацију, а да постоји још 600.000 објеката који су нелегално изграђени а за које није поднет захтев“, каже Бојана Божанић, републички посланик и додаје да је проблем тај што ће се по новом Законом о легализацији моћи легализовати само они објекти за које је поднет захтев до 11. марта 2010. године, док остали нелегални објекти не могу бити предмет легализације.
По речима Божанићеве, захваљујући добром Закону о планирању и изградњи, у општини Чајетина, а посебно на Златибору, од примене овог закона, који је "устрожио" правила градње, све је мање нелегално изграђњних објеката. Око 90 посто објеката се гради са грађевинском дозволом, готово да не постоји грађевина која се гради без и једног потребног папира, а нелегалну градњу углавном чине доградња на већ постојећим објеткима – степеништа, терасе, котларнице.
„У општинској управи Чајетина ради само један грађевински инспектор, а на Златибору се последње четири године гради плански захваљујући томе што наша општина има усвојену сву потребну планску документацију“, истиче Бојана Божанић.
Грађани су до сада имали могућност да 2002., 2003. и 2010. године поднесу захтев за легализацију. По подацима Одсека за урбанизам и просторно планирање општине Чајетина, у поменутим роковима, поднето је 5.270 захтева, од којих је решено око 20 посто.