КРОЗ НАЈЛЕПШЕ ПРЕДЕЛЕ ПЕШАЧКИМ И ПЛАНИНАРСКИМ СТАЗАМА

плакат

Одмор на планини многима је синоним за уживање у природи, истраживање околних предела, дуге шетње и планинарење. Златибор је дестинација која живи 365 дана годишње и нуди све што савременом туристи треба. Али је на првом месту планина, парк природе и непрегледна оаза пространих пашњака, сувати, планинских врхова, четинарских шума.

Оно што многи туристи желе од одмора на планини могу пронаћи на свега пар стотина метара удаљености од туристичког центра. А свако ко жели дубље да ушета у природу Златибора то може учинити веома лако. На Златибору постоји преко 20 уређених и обележених пешачких стаза, од којих многе пролазе кроз најлепше пределе Златибора. Велика површина планине стављена је под заштиту и проглашена као Парк природе. Парк природе ‘’Златибор’’ поверен је на управљање ЈП ‘’Србијашуме’’, чији запослени су током протеклог периода трасирали и обележили 20 пешачких и планинарских стаза, укупне дужине 300 километара. Пешачке и планинарске стазе Парка природе пролазе кроз најлепше пределе Златибора. Воде до околних врхова, културно-историјских знаменитости, заштићених примерака флоре. Стазе су трасиране кроз пределе где доминирају аутохтоне шуме белог и црног бора сврстане у приоритет ‘’Натура 2000’’(мрежа заштићених подручја по ЕУ стандардима) станишта. Присутне су строго заштићене врсте мунике и заштићене врсте бреза клокочика, дрен и опута.

– У оквиру годишњег плана управљања на територији Парка природе ‘’Златибор’’ уређено је и обележено 20 пешачких и планинарских стаза, укупне дужине 300 километара. На свим трасама постављен је пратећи мобилијар, клупице и дрвени летњиковци за одмор. Стазе су обележене планинарском маркацијом, а у центру Златибора, недалеко од Студентског одмаралишта и Дино парка, постављена је велика инфо-табла са мапом свих обележених стаза. На почетној тачки сваке постављене су табле са називом стазе, мапом и свим неопходним информацијама – каже за Електронске новине ТОЗ Бошко Шопаловић, управник Парка природе ‘’Златибор’’ и додаје: – Запослени у Парку природе свакодневно прате стање на терену и врше мониторинг стаза. Тако да не само да смо уредили и обележили ове стазе, већ континуирано радимо на њиховом одржавању и обнављању пратећег мобилијара. 

Већина стаза означене су као лаке, чак 12. Иако су све трасиране дуге преко 10 километара, успони нису велики, не захтевају планинарско искуство и у авантуру пешачења овим стазама се могу упустити сви заљубљеници у златиборску природу. Пет стаза означене су као средње тешке, једна је тешка, док су две означене као веома тешке. Најдужа стаза је Златибор-Споменик-врх Чукер. Кружна, дужине 21,9 километара. Означена је као средње тешка, треба око шест сати хода да се препешачи. Најкраћа, а уједно и најтежа је стаза Стубло-Омарски поток. Дуга девет километара, али означена као веома тешка захтева добру кондицију планинара, потребно је такође око шест сати да се препешачи. Иако управа Парка природе води рачуна о заштити предела, велики апели се упућују и ка посетиоцима, да својим активностима не угрожавају животну средину и не нарушавају природни амбијент. Свим пешацима саветује се да ходају обележеним стазама, да не остављају отпад, да биљке не чупају из корена, не пале ватру и не роштиљају на просторима који за то нису предвиђени.

 – Велике проблеме у последње време имамо са квадовима и четвороточкашима. Уз сво могуће поштовање према људима који поседују квадове и желе да на тај начин доживе златиборску авантуру, апелујемо да за вожњу користе искључиво постојеће шумске путеве и шумске влаке – напомињу из управе Парка природе ‘’Златибор’’.

Трасе стаза, дужина, захтевност и друге информације могуће је пронаћи на званичном сајту Парка природе. Посетиоцима Златибора остаје само да се упусте у авантуру истраживања планине и да, шетајући кроз Парк природе, не угрожавају очувану животну средину.