Ко има право на бесплатне уџбенике: Бесплатне књиге за 84.000 ђака

Ове године бесплатне уџбенике добиће око 84.000 ученика, а право на уџбеничке комплете имају ђаци из социјално угрожених породица, деца са сметњама у развоју и инвалидитетом, као и ученици који су треће или свако наредно рођено дете, под условом да су старија деца у систему образовања Републике Србије.

Да бисте доказали да испуњавате услове да ваше дете добије бесплатне уџбенике, неопходно је да школи доставите следећу документацију - за ученике из материјално угрожених породица дајете решење надлежног центра за социјални рад којим се утврђује право на остваривање социјалне новчане помоћи, за треће и свако наредно дете школи предајете потврду образовне установе о својству ученика, односно студента, то је документ којим се потврђује да прво и друго дете похађају основну, средњу школу или факултет и добијате га у школи, односно на факултету који ваше дете похађа. За децу која се школују по ИОП (индивидуални образовни план) документација није потребна јер школа поседује податке о тим ученицима.

Након што родитељи предају потребну документацију, школа обавештава информациону базу "Доситеј", која је још пре месец дана дала упутство школама како да попуњавају и уносе податке о деци, односно родитељима, који испуњавају услове који су прописани законом да би деца остварила право на бесплатне књиге.

Деца која спадају у поменуте категорије, а ученици су од првог до четвртог разреда, добиће бесплатне књиге за математику, српски, односно матерњи језик, свет око нас и страни језик. Ђаци од петог до осмог разреда добиће уџбенике за математику, српски језик, први страни језик, географију, историју, хемију, физику и биологију.

Помоћница министра просвете Весна Недељковић рекла је за Курир да ће и ове године, као и прошле, бесплатне уџбенике добити око 84.000 ученика, као и да се у просеку смањује број из социјално угрожених породица, а да већи део уџбеничких комплета заправо одлази у породице са вишечланом децом. - Засад имамо око 84.000 ученика, али још нисмо затворили апликацију, јер се дешава да родитељи накнадно доставе податке. Набавимо и око десет одсто више за библиотеке, у случају да родитељ из неког разлога није на време аплицирао у школи, онда има могућност да узме из школске библиотеке - навела је она и додала да је њихов посао да ураде јавну набавку, а да касније издавачи књиге доставе школама, а школе родитељима.

  Извор: Курир