Кланица је мање, али су резултати производње у рангу са европским

краве

Пре 20 година смо имали више свињских грла за клање, а у Србији је ординирало до 1.200 кланица распоређених у више мањих места, док је данас кланица мање, али су резултати производње можда у рангу са најбољим фармама у Европи, каже Драган Ромић из Института за сточарство "Тамиш".

"Задњи велики извоз свиња ми смо имали 1992. године пре увођења санкција и те године смо извезли свињског меса за 762 милиона долара. Имали смо 1990. године до 900.000 крмача, док последњи подаци говоре да смо тренутно на броју до 200.000 крмача", рекао је Ромић у разговору за Тан‌југ.

Он каже да је пре 20 година било више свињских грла за клање у Србији, те да смо ординирали са 1.100 до 1.200 кланица распоређених у више мањих места, сматра Ромић.

Како наводи, они који се сада баве производњом свиња имају резултате производње коју су у рангу средњих, а можда чак и најбољих фарми у Европи, те да могу да издрже било какво тржиште.

Ромић је рекао да су за данашњу цену чварака одговорне свиње које су стављење у тов пре шест и девет месеци.
"Импути који су тада улазили у цену су они који доносе данашњу цену чварака. Ми смо тада имали изузетно високу цену кукуриза од 36 динара и соје од 80 динара за килограм", казао је Ромић.
Он је мишљења да је то један од разлога високе цене.

Како каже, тренутно је цена кукуруза јефтинија за 10 динара, а пала је и цена соје.

"Ја сам пре 30 година био руководилац највеће фарме свиња у земљи. Ми смо тада сматрали да смо успешни када проиведемо 13 товљеника годишње, док данашње фарме производе дупло више" рекао је Ромић.