Када позвати хитну помоћ?

Служба хитне помоћи која ради при Општој медицини Дома здравља Чајетина, свакодневно има пуне руке посла. Рад је организован у две смене и ноћна дежурства. Због ограниченог броја запослених, из ове службе апелују на грађане да хитну помоћ зову само када је то неопходно.

Приликом позивања Хитне помоћи, веома је важно да позивалац буде стрпљив, како би медицинском особљу дао све потребне информације, од којих зависи њихово даље деловање.Hitna pomoc,Kicanovic 14.9.avi_20160915_091350.488

„Често се дешава да нас у паници позову и да нам не кажу ни где се налазе, тако да је немогуће да их пронађемо. Нама је веома битно да знамо на шта крећемо, првенствено због опреме и лекова, јер немогуће је у санитету понети све што је неопходно. Потребно је да нам бар приближно објасне да ли је пацијент свестан, да ли дише, да ли има неки бол и слично“, објашњава докторка Татјана Кићановић, специјалиста Ургентне медицине.

С' обзиром да хитна помоћ у Чајетини послује као одсек, нема своју посебну службу, тако да је немогуће свим захтевима изаћи у сусрет.„Ако имамо два или три позива, ми на основу разговора телефоном, покушавамо да одредимо приоритете, на шта морамо одмах да идемо, а шта можемо да одложимо на неко извесно време. Предност имају пацијенти без свести и без дисања, затим они који имају бол у грудима, саобраћајни удеси, шлогови, разне повреде, велика крварења, преломи...“

У последње време, како истиче докторка Кићановић све чешће се дешавају саобраћајни удеси, па због тога апелује на возаче да прилагоде вожњу условима пута и временским приликама. Она подсећа да се хитна помоћ може добити на број телефон 194,што је универзалан број хитне помоћи у Србији, или на број 3831 224, где ће директно добити Службу хитне помоћи у Чајетини.

Мирјана Ранковић Луковић,www.zlatiborpress.rs