Јелена Станковић: "Милић је био заљубљен у Златибор!" (видео)

ј

Општина Чајетина је кренула са реализацијом пројекта реконструкције и ревитализације куће сликара Милића Станковића, познатијег као Милић од Мачве, са намером да је стави у службу културног туризма. Пројекат реализује  Иновациони бизнис центар Златибор. У посети Центру била је ових дана једна од Милићевих кћерки, Јелена Станковић.

Кућа једног од познатих српских сликарских бардова, Милића од Мачве, који је преминуо 2000. године, није одолела зубу времена. Њено лагано пропадање кренуло је још за сликаревог живота, прича Јелена Станковић, једна од кћери Милића Станковића, евоцирајући успомене на боравак у тзв.“Чардаку ни на небу, ни на земљи“.
„Милић је волео да гради али није волео да обнавља и реновира. Ја се сећам да смо у старом делу, док није постојао нови, зими спавали са капама и у зимској одећи где су већ постојале пукотине  кроз које је пролазио снег. Онда је он, кад је схватио да то више није комфорно, саградио нови део куће. Тај његов стил  игре архитектонске, а не обнављања, је постојао и тада. За време година откако је  је отац умро и док нисмо знали шта ће бити са овим било је тужно. Право да вам кажем, нисам често ни свраћала, имали смо овде пријатеље и комшије који су то мало надгледали, али зуб времена ради своје“. 

Ко зна до када би се кућа урушавала у себе, препуштајући збораву и оног ко ју је изградио, да локална саоуправа општине Чајетина, са ИБЦ Златибор, није предузела кораке и од породице, пре четири године, откупила објекат како би га ревитализовала и претворила у својеврстан музеј.

"Сад ми није тужно зато што знам да ће од овога бити свтваро један бисер Златибора. Ја сам овде на Златибору, више у посети, два дана, али сам се у међувремену  упознала са господином Дарком Ђуровићем који је директор Иновационог вбизнис центра који же овде на локалном нивоу изводити све радове. Ми сами то нисмо могли, а општина је препознала свој интерес да у то уђе", каже Милићева кћерка Јелена. 

Вредност пројекта износи око 17 милиона динара.Намера је да здање буде претворено у спомен-музеј са аутентичним експонатима како би се на најбољи начин  презентовао живот и дело Милића од Мачве. Сликар је кућу градио и проширивао у периоду од 1970. до 1985. године, а старији Златиборци су упамтили да је уметник сам, без помоћи мајстора, завршио добар део грађевинских радова.
 

„Милић је био заљубљен у Златибор. Милић је Златибор открио шездесетих година, долазио је ту, а врло брзо је решио да би желео да му неки бег из града и неко његово уточиште буде баш овде. Иако је путовао на разне стране Златибор га је потпуно заокупио и ја се сећам више пута кад смо долазили овде, тада је постојао је поглед који смо имали из куће, стане па гледа у неки златиборски пејзаж и каже „замисли кад можеш да кажеш да си се овде родио“, присећа се Јелена.