Гостиље, Мокра Гора и Тршић у избору за најлепше село у свету

Мокра Гора, Гостиље и Тршић су кандидовани из Србије за избор најлепшег села по конкурсу који је расписала Светска туристичка организација Уједињених нација (УНWТО).

Циљ тог конурса је да се идентификују најбољи примери иновативног развоја и приступа туризму у руралним областима, а на након предлога туристичких организација Ужица, Златибора и Лознице, национална комисија Министарства трговине, туризма и телекомуникација одлучила је да Србију, на том конкурсу, представљају Мокра Гора код Ужица, Гостиље на Златибору и Тршић код Лознице.

„Изузетно задовољство и част представља чињеница да су од три села која ће представљати нашу земљу на конкурсу за избор најлепшег села два( Мокра Гора и Гостиље) из туристичке регије Западна Србија. То је прави избор и још једна потврда да наш крај поседује изузетне природне ресурсе и прелепа села која су примамљива домаћим и страним туристима“, навео је Мирослав Рађен, директор Туристичке организације регије Западна Србија.

„Окружена обронцима три планине, испресецана речним долинама које местимично прелазе у клисуре, богата планинским потоцима и изворима, пространим шумама и цветним ливадама, Мокра Гора је један од најимпресивнијих амбијената у Европи“, истакао је Рађен.

Посебну реткост туг краја чине многобројни извори бистре планинске воде, која је стекла признања и због својих лековитих својстава. Такви извори у речном кориту Камишине, на десној обали, истуче Рашен, имају лековита својства и сврставају извор Беле воде у веома ретке, не само у Србији већ и у свету.

„Испитивања су показала да је то вода највећег алкалитета у Србији те да лековите мокрогорске воде спадају у веома ретке у свету високоалкалне воде“, подсећа Рађен Гостиље је типично планинско село, које се налази на око 25 км удаљености од туристичког центра Златибора, и једно је од туристички најразвијенијих златиборских села, захваљујући очуваним природним и културним вредностима, али и гостољубивости сеоских домаћина.

Највеће туристичке атракције Гостиља су, подсећа Рађен, 22 метра висок водопад на реци Врело, родна кућа Димитрија Туцовића, која је заштићена као непокретно културно добро, очувана воденица на реци Врело, рибњаци пастрмке и природни екосистеми врхова Чигота и Борковац које се налазе под територијом Парка природе Златибор.

„Село се већ дуги низ година развија као туристичка дестинација у свему пратећи принципе одрживог развоја. У селу је формирано Туристичко удружење Гостиље, које од 2009. године брине о уређењу и одржавању локалитета, и у сарадњи са општином Чајетина и Туристичком организацијом Златибор улаже у нове туристичке садржаје“, објашњава Мирослав рађен. Гостиљски водопад је, додаје, један од најуређенијих локалитета у околини Златибора, где су уређене пешачке стазе, простор за пикник, дечије игралиште. Недалеко од водопада изграђен је базен, фудбалски терен, а родна кућа Димитрија Туцовића потпуно је реконструисана.

У селу Гостиљу, наводи, постоји и неколико сеоских туристичких домаћинстава, коначиште и ресторан Гостиљска врела, а захваљујући великом броју домаћинстава који се баве пољопривредном производњом туристи у Гостиљу имају прилику да уживају у аутентичном сеоском амбијенту, домаћим производима и гастрономским ђаконијама.

„Гостиље је туристима веома приступачно, јер до свих туристичких атракција воде добри путеви и обележена туристичка сигнализација“, закључио је Мирослав Рађен, директор Туристичке организације регије Западна Србија.

Извор: Данас