Годишње од малигних тумора оболи 1.200, а умре око 750 особа у Златиборском округу

Поводом обележавања Марта месеца борбе против малигних болести, у Заводу за јавно здравље Ужице одржана је конференција за новинаре. Проф. др Биљамна Мијовић говорила је о епидемиолошкој ситуацији малигних тумора на подручју Златибора, док је мр сци мед Мирјана Филиповић говорила о превенцији фактора ризика у настајању малигних обољења, као и благовременом откривању (скринингу).

Проф. др Биљана Мијовић, директор Завода за јавно здравље Ужице, истакла је да на подручју Златиборског округа у просеку годишње од малигних тумора оболи око 1200 особа (650 мушкараца и 550 жена). У Ужицу у просеку годишње оболи око 370 особа (200 мушкараца и 170 жена). На подручју Златиборског округа у просеку годишње од малигних тумора умре око 750 особа (450 мушкараца и 300 жена). На подручју Златиборског округа мушкарци најчешће оболевају од рака плућа, колона и ректума, простате, мокраћне бешике и желудца, а најчешће умиру од рака плућа, колона и ректума, простате, желудца и панкреаса. Жене најчешће оболевају од рака дојке, колона и ректума, плућа, грлића материце и материце, а најчешће умиру од рака дојке, плућа и бронха, колона и ректума, панкреаса и грлића материце.

Мр сци мед Мирјана Филиповић је истакла да су у Србији донети национални програми за скрининг рака грлића материце, рака дојке и колоректалног рака, који би требало да у наредном периоду значајно смање оболевање и умирање од наведених локализација малигних тумора. На скрининг рака дојке биће позиване жене старости од 50 до 69 година. Мамографски превентивни прегледи предвиђени су да се раде свим женама наведеног узраста на две године. Скринингом на карцином грлића материце обухватиће се жене између 25 и 64 година, које ће бити позиване на превентивни гинеколошки преглед и Пап тест једном у три године. Циљна група за тестирање на рак дебелог црева обухватиће грађане оба пола старости од 50 до 74 година, који ће једном у две године бити позивани на тестирање на скривено крварење у столици. На приближно две трећине фактора ризика који су одговорни за настанак рака могуће је утицати, мењати их или их потпуно елиминисати, поручују из Завода за јавно здравље.