Ево које ће субвенције имати пољопривредници

село

Скупштина Србије усвојила је Закон о буџету за 2024. годину, по коме ће у аграрној каси бити 119 милијарди динара, односно 105 милијарди динара, јер ће 14 милијарди динара пољопривредници добити повраћејем новца од акциза и то 50 динара по литру.

Догодине ће ратари имати субвенције од 18.000 динара по хектару, што је двоструко више пара него протеклих година. И млекари ће добити вишу премију за млеко, и уместо 15 динара, субвенције ће износити четири динара више – 19 динара по литру.

Новчани подстицај за држање коза, јарчева, оваца и овнова биће 10.000 динара по грлу, а био је 7.000 динара.

Повећане су и субвенције за квалитетне приплодне млечне краве на 40.000 динара уместо 25.000 динара, затим за свако грло крмача подстицај ће бити 10.000 динара, а био је 7.000 динара.

Пчелари ће од Нове године имати 1.000 динара подстицаја по кошници, а добијали су 800 динара.

Живинари ће имати сада субвенције од 140 динара уместо стотину за кокошке лаког типа, а за кокошке тешког типа потпора ће бити стотину динара, уместо 60 динара.

Први пут после 20 година обновљена је мера за очување животињских генетских ресурса и мере за подизање засада винове лозе. Уведен је и подстицај за расадничаре ружа.

Од Нове године, подсећамо, регистрована пољопривредна газдинства имаће повластицу – јефтиније гориво, пошто ће акциза за њих бити нижа 14,24 динара, уместо 64,24 динара.

Очекује се да Скупштина наредних дана усвоји и измене и допуне Закона о подстицајима и руралном развоју, којим је предвиђено да пољопривредници, уместо за 20 хектара, добијају субвенције за обраду до 100 хектара ораница, преноси Дневник.

Уколико се та измена усвоји, а не постоје разлог да је народни посланици не прихвате, земљорадницима ће бити испуњен један од захтева који дуго траже а то је да се повећају новчани подстицаји на површине које обрађују.

У регулативи измена и допуна Закона о подстицајима је новина да ће право на подстицаје имати само они земљорадници који и обрађују те површине, како би се спречиле злоупотребе и новац стизао до оних којима је и намењен.

Пољопривреди, односно пољопривредницима биће намењен највећи део свих субвенција – 48 одсто новца, пошто је за субвенције у аграрном буџету опредељена 88,1 милијарда динара.

Извор: ГЗС/Новости