Емир Кустурица - промоција: "Кад мртве душе марширају" (видео)

промо

Књига Емира Кустурице "Кад мртве душе марширају" представљена је синоћ у Културном центру на Златибору. О књизи су, поред аутора, говорили др Владимир Димитријевић, књижевник и публициста и Бранимир Нешић оснивач Издавачке куће „Катена Мунди“ . Организатор овог дешавања је Културни центар „Златибор“.

"Кад мртве душе марширају“ је књига која се чита у даху и препознаје у свету око нас, каже др Владимир Димитријевић књижевник и публициста, износећи своје мишљење о новом стваралачком изазову који је пред читалачку публику ставио Емир Кустурица.

"У ово наше време када је много страха и лицемерја, говорити оно што мислиш, и то говорити јавно и отворено, није мала ствар. На вечерашњој трибини ми смо чули Кустуричину реч  да се он не плаши, и сматра да није интересантан онима који граде нови поредак, али ја мислим да то није баш тако. Бити храбар значи сачувати основно човештво. Кључна ствар са којом нас Достојевски суочава са својом причом у "Великом инквизитору" је бежање људи од слободе. Људи желе да буду стадо којим ће се руководити из једног моћног центра. Они се одричу терета слободе. А храбар човек се не одриче терета слободе, а Кустурица је управо то", тврди Димитријевић.

О књизи која говори о светским дешавањима, заверама и намерама моћника од времена ренесансе до данас, и издавач има слично размишљање.

"Ово је књига која вас надахне храброшћу, смелошћу, одважношћу и спремношћу да се жртвује све што може да се жртвује, а сложићемо се да Емир Кустурица има шта да жртвује и када је, на првом месту, то његова велика каријера, велики уметнички траг који је оставио иза себе  до сада, када је спреман све то да жртвује... Када имате једног таквог аутора који говори о свим табу темама, који је устао против оних који су направили те бодљикаве жице у читавом свету, онда не можете да то не заволите и не можете да као издавач не будете поносни што је он изабрао управо вас да објави његову књигу."

Занимљиво је рећи да се књига рађала кроз аудио запис који је касније у „Катена мунди“ претворен у рукопис, односно књигу. Шта је био порив за такав поступак, питали смо Емира Кустурицу.

"Рекaо бих да је то отпор или реакција на то ђубриште информација којим нас засипају сваки дан, и чак и ови који се чувају телевизије као ја - упадну у у невољу па повремено уђу на јутјуб и онда се залуде тим каналима, путевима, и онда схвате у ствари да је све то дио тог рекламно-полицијског напада на личност , и онда сам имао потребу да своја осјећања артикулишем и да вам то пренесем као идеју." каже Кустурица.

Једна од невоља данашњице тиче се и изгубљене идеје о слободи, која подразумева и слободу говора.

"Слобода говора је укинута по инерцији, јер је наметнут тај алгоритам који је заправо алгоритам неслободе и један конзумерски акт који блокира идеју да има смисла било шта конструктивно и са критичком дистанцом говорити. То је идеја новог свјета."

Без обзира на оштро и обухватно сагледавање стварности о свету у коме се све купује, па и духовност и спремност на жртвовање, Кустурица остаје оптимистичан у вери у људе и њихов здрав разум, посебно када су у питању његови сународници.

"Ужасно ми је важно да скренем пажњу управо на врсту друштвености коју ми имамо и која се на срећу чак и генетски потврђује да, заправо, народ коме ми припадамо показује своје велике резултате управо у тој генетској, психофизичкој цјелини која не говори само о томе да смо имали витезове у средњем вјеку, него да их имамо и данас", нагласио је аутор.