Дестилерија "Стара Златиборка" у селу Трипкова (видео)

j

Пре више од 20 година, Добрисав Јањић пољопривредни произвођач, одлучио је да се посвети производњи аутохтоних врста шљива и другог воћа у златиборском селу Трипкова, и не слутећи да ће му то бити основни извор прихода. Овај крај је од давнина познат по производњи ракије врхунског квалитета, чему може захвалити изузетно повољним климатским условима за узгајање ракијских сорти шљива и другог воћа погодног за производњу ракије.

Дестилерија "Стара Златиборка" налази се у селу Трипкова и посвећена је производњи врхунске ракије од различитог воћа. Дестилерија је породична а оснивач Добрисав Јањић, већ две деценије се бави  производњом воћних ракија и традиционалних производа као што су џемови, пекмези, јабуково сирће и купиново вино.

"Радио сам у Ваљаоници бакра, добио отказ и морао сам од нечега издржавати породицу. С обзиром да смо и ја и супруга са села, а у том тренутку сам имао већ постојеће воћњаке и почетну инфраструктуру за производњу воћних ракија, имао сам и три тоне ракије на лагеру и тако се наметнула идеја да се бавим производњом воћних ракија. Површина под воћем је преко два хектара. Највише има шљиве и то око 80% док је 20% површине под засадом другог воћа, крушке виљамовке и дуње", рекао је Добрисав Јањић, пољопривредни произвођач.

Подразумева се да сваки домаћин има свој тајни рецепт, који љубоморно чува, како би баш његова ракија била најбоља.

"Да би се направила добра ракија мора да буде све добро, пре свега сировина да је добра. Шљива мора да има техничку зрелост, да сама опада, нема трешења, већ да се поткупи из три-четири пута и да се стави у кацу која мора бити изузетно чиста. У послу смо сви, цела породица ради. Мислим да је то тајна успеха малих фирми, укључење целе породице у рад. Све што ја знам о производњи ракије зна цела моја породица, и син и кћерка и жена".  

Јањић додаје да је овогодишњи род воћа испод просека, тако да ракију неће имати од чега да испеку и мораће да се ослоне на залихе. Овом приликом, истакао је и значај субвенција које добијају од чајетинске општине.

"Златиборски Еко аграр нам помаже у свему што радимо. Субвенције користимо за опрему за изградњу објеката и свега што нам је потребно у производњи воћних ракија. Овим путем желим да замолим општинско руководство, ако постоји било каква могућност, да нам помогне у вези регресираног ђубрива".

У воћњаку је у току обављање јесењих радова попут резидбе, прскања, окопавања и ђубрења а ако је судити по тренутном стању изданака, род за наредну годину је обећавајући.