Данас се обележава Дан борбе против гојазности

Истраживања показују да је сваки пети Србин гојазан

Гојазност је узрок око 200 болести, али највише забрињава то што је све више гојазне деце.
Истраживања показују да је сваки пети Србин гојазан и да ће за 10 година сваки трећи патити од ове болести, ако нешто не учинимо. 

Гојазност је дуготрајна, хронична болест са бројним узроцима, а генетика је важан фактор ризика и  утиче и до 40 процената у појави и развоју гојазности. С друге стране, мало је генетских и хормонских поремећаја који доводе до гојазности. То је болест која настаје као последица нездравог окружења, а под тим се не подразумијева само ваздух и воду, већ и храна. На епидемију гојазности и у свету и код нас утиче храна коју конзумирамо, начин на који се производи и на који нам се пласира.
„Уз прогнозу светских стручњака да ће сваки трећи становник Србије патити од гојазности за 10 година иде и упозорење да ће бити скоро две милијарде гојазних у свету. Још више забрињава то што се сматра да ће  порасти гојазност код деце – да ће се 100 процената повећати инциденца гојазности код деце“ – рекла је за Блиц ендокриног проф. др Мирјана Шумарац Думановић. Лекару се јављају када већ имају проблем. Неко дође из естетских разлога, када схвати да не може да се избори са вишком килограма и то су обично адолесценти. Девојчице потраже помоћ због поремећаја менструалног циклуса, а млади брачни парови када не могу да остваре потомство. Све су то проблеми везани за гојазност, изјавила је професорка Мирјана Шумарац Думановић.
Око 86 процената особа са дијабетесом је  гојазно. Затим пацијенти са срчаним попуштањем. Око 80 процената оболелих од срчане инсуфијенције је гојазно и кардиолози заправо лече последице гојазности. Код лекара долазе и особе које треба да реше неки ортопедски проблем, али не могу на операцију са вишком килограма - наводи професорка Мирјана Шумарац Думановић.
У Центар за лечење гојазности јављају се и пацијенти који су кандидати за медикаментозну терапију лечења гојазности и прошли су медицинску дијету уз физичку активност. То су пацијенти који су кандидати за баријатријске операције, хирушке процедуре смањења желуца, и на Клиници се медикаментима припремају за ту процедуру.
Универзитетско клинички центар Србије обележава Дан борбе против гојазности 4. март превентивним прегледима за грађане, а биће одржане радионице у Амфитеатру Клиничког центра где ће лекари Центра за лечење гојазности најпре одржати предавања о гојазности, лековима, предрасудама и стигматизацији и могућностима хирушког лечења, а онда ће посетиоци моћи да изнесу своје проблеме и искуства и да о томе са лекарима разговарају, преноси Блиц.