Данас је Светски дан особа са Дауновим синдромом

daunov sindrom

Данас је Међународни дан особа са Дауновим синдромом, који је децембра 2011. године Генерална скупштина УН је одредила да 21. март буде светски дан обележавања особа са Дауновим синдромом, симболично због додатног 21. хромозома.

Даунов синдром је последица постојања једног хромозома више у ћелијама детета. Уместо 2 хромозома која чине 21. пар, ова деца у својим ћелијама имају 3 хромозома (од којих 2 чине 21. пар а један је вишак), па се зато Даунов синдром назива још и Тризомија 21.

Назив Даун потиче од имена енглеског лекара Лангдона Дауна, који је 1866. године први описао синдром на свом детету, а тек 1959. је установљено да је узрок овог синдрома тризомија.

У 95-97 одсто случајева Даунов синдром није наследна болест и јавља се у свим расама и економским групацијама. У просеку се једно од 1.000 или једно од 1.100 деце рађа са овим синдромом широм света.

Степен тешкоћа са којима се сусрећу особе са овим синдромом варира, али у сваком случају подразумева интелектуалне потешкоће ( просечан ИQ је између 25 и 80), отежано учење, кашњење у развоју, могуће здравствене проблеме као и карактеристичан физички изглед.

Године 1929. дужина живота особа са Дауновим синдромом износила је 9 година, данас захваљујући благовременој дијагностици и лечењу природних аномалија њихов животни век је продужен на 50 година и дуже.

Симбол да се пруже подршка и љубав особама са Дауновим синдромом су дугачке шарене чарапе, оне су узете за симбол, јер су сличног облика као хромозоми, као и због тога што их особе с овим синдромом не могу упарити.