Дан борбе против остеопорозе

Временом, са годинама, кости постају порозније, кртије и склоне преломима а после таквих прелома, најчешће се дијагностикује болест костију или остеопороза. Од ове болести најчешће оболевају жене које су мање телесне масе и светлог тена, као и жене које остају рано без менструалног циклуса, односно пре 40-те године. У оваквим ситуацијама лекари наглашавају потребу за прегледом коштане густине.

„Након последњег циклуса потребно је урадити коштани преглед, без обзира када је он престао, посебно код жена које имају факторе ризика, односно преломе у породичној анамнези по женској линији “, наглашава Прим. др Снежана Маринковић, интерниста – ендокринолог у СБ „Чигота“. „Раније се дијагноза остеопорозе није постављала овако као данас. Савремена дијагностика у нашој установи од 2007. године. Једна смо од првих здравствених центара која је купила остеодензитометар, апарат који је у медицини, како ми кажемо, златни стандар за постављање дијагнозе остеопорозе. Ми урадимо од 15 до 20 прегледа дневно и од тога је најмање негде 30% пацијенткиња које имају јасно изражену остеопорозу“.

Sequence 01.Still005

Превенција је једина мера којом би се ова болест, без обзира на генетски фактор, могла ублажити. Потребно је редовно контролисати ниво калцијума, фосфора и паратироидног хормона у крви, правилна исхрана и изнад свега – физичка активност. Стручне особе, каже др Маринковић, требало би да покажу пацијентима какве би вежбе трабало да  раде, а обавезна је и свакодневна шетња у трајању од 30 минута по равном. Што се тиче исхране, потребно је уносити намирнице богате калцијумом и витамином Де: орашасти плодови, смокве,риба најмање три пута недељно, сво лиснато поврће... Уколико се на овај начин не би могла превенирати остеопорпза, лекари преписују таблете калцијума и препарате витамина Де, а дијагностиковањем болести креће се са адекватним лечењем спрам животног доба и према томе да ли пацијент има још неке придружене болести.

Ова болест се далеко ређе јавља код мушкараца због јаче коштане масе, а и мање оболевају од неких других болести које би могле бити узрок остеопорозе, као што су бронхијална астма, неке реуматске болести и системске болести везивног ткива у чијој се терапији користе кортикостероиди који на дуже стазе изазивају смањење коштане густине. У овим случајевима преглед коштане  густине био би обавезан и за мушкарце.

Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs