„Чувам своје зубе, поносим се осмехом” - Недеља здравља уста и зуба (видео)

zubari 1

Кампања под слоганом „Чувам своје зубе, поносим се осмехом” реализује се на територији Републике Србије. Ова кампања се  традиционално реализује од 1991. године, како би се указало на значај оралног здравља и могућности превенције болести уста и зуба. Стоматолози Дома здравља у Чајетини обележавају је у овој недељи посетама школи и вртићима у Чајетини и Златибору.

Под слоганом „Чувам своје зубе, поносим се осмехом”, у периоду 19. до 25. маја у Србији се обележава Недеља здравља уста и зуба. Кампању спроводе Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” са мрежом окружних института и завода за јавно здравље и Стоматолошки факултет Универзитета у Београду, уз подршку Министарства здравља Републике Србије.У оквиру кампање, стоматолози Дома здравља у Чајетини користе прилику да се у школама и вртићима друже са децом, едукујући их на ову тему.

"Ову недељу обележићемо у ОШ "Димитрије Туцовић"  у Чајетини и Златибору здравственим предавањем које има за циљ да мотивише и едукује, посебно наше најмлађе пацијенте, да правилно одржавају оралну хигијену, да коригују исхрану и да редовно долазе на стоматолошке прегледе", рекла је Др Милица Шуљагић, стоматолог Дома здравља Чајетина. Она је нагласила и да ће у суботу, 24. маја, организовати бесплатне превентивне стоматолошке прегледе за труднице, породиље и децу, у периоду од 7 до 14 часова.

Процењује се да болести усне дупље погађају скоро 3,7 милијарди људи. Каријес млечних зуба има 514 милиона деце у свету. Нелечени каријес на сталним зубима је најчешће обољење уста и зуба.

"У току рађених систематских прегледа по школама установљено је да велики број деце има више од једног кариозног несанираног зуба у устима, тако да ми апелујемо да се деца доводе још од првог, најранијег узраста када и немају све присутне зубе у устима. Са појавом првих зуба родитељи би требало да долазе код нас, у ординацију, где се до годину дана детета саветује само употреба воде и газе, односно вате, након сваког оброка. Касније, са појавом зуба, користи се четкица прилагођена њиховом узрасту где се деца кроз игру прво навикавају на прање зуба нпр. увече пред спавање, а онда, након пар месеци када усвоје ту навику, уводи се прање зуба и ујутру, а већ негде са непуне две године требало би да имају стечену навику да два пута дневно перу зубе", објашњава Др Снежана Радовановић.

Рад са најмлађим пацијентима је веома захтеван и одговоран, захтева психолошки приступ деци и брзу процену стоматолога када и на који начин извршити преглед, опустити дете и почети са потребним интервенцијама на зубима.  

"Стоматологија је поље које јако брзо напредује и усавршава се. Данас су, поред анестезије, уведени нови материјали у раду; ту је и рана дијагностика, имамо примену и композита и ласера у раду, примену импланта, ту је и естетска стоматологија итд. Све то олакшава бољи приступ пацијентима", нагласила је др Радовановић.

Оралне болести могу проузроковати бол, поремећаје функције жвакања и говора, као и психолошке проблеме, што може дугорочно штетно утицати на укупно здравље и благостање. Због тога ова кампања има за циљ да се мотивишу појединци, породице, као и читава заједница, за активан однос према унапређивању оралног здравља