Чајетина смањује емисију штетних гасова

Општина Чајетина је ове недеље приступила споразуму градоначелника за климу и енергију. Придруживање Србије Европској унији подразумева и трансформацију енергетског сектора. Тренутно, 85% приватних кућа у Србији не испуњава стандарде у области енергетске ефикасности а више од 80% енергије у Србији добија од фосилних горива, док се обновљиви извори енергије врло мало користе.

Иницијатива укључује локалне и регионалне владе које се добровољно обавезују на повећање енергетске ефикасности и употребу обновљивих извора енергије у свом подручју. Покретањем и повезивањем локалних и регионалних управа које имају заједничке циљеве у складу са европским енергетским и климатским циљевима, споразм је постао јединствена иницијатива која је препозната у европским институцијама. Локалне валсти су у могућности да утичу на промене у понашању грађана и баве се климатским и енергетским изазовима кроз усклађивање јавних и приватних интереса и интеграцију одрживог развоја енергије у циљеве локалног развоја.

У оквиру Европске климатске иницијативе (ЕУКИ) 2020.године је почео пројекат „Развој капацитета за енергетску транзицију и прилагођавање климатским променама Златиборског региона“. Општина Чајетина се у ову иницијативу укључила уз подршку Регионалне развојне агенције Златибор кроз пројекат “Climate Action Zlatibor” који има за циљ успостављање институционалног оквира за јачање капацитета Златиборске области у процесима енергетске транзиције и прилагођавања климатским променама. Заједно са општином Чајетина Споразуму су приступили Град Ужице и општине Нова Варош, Чајетина, Прибој, Пријепоље, Ариље, Косјерић, Пожега и Бајина Башта.

Потписивањем Споразума градоначелника за климу и енергију започет је процес у којем се Општина Чајетина обавезује да ће смањити емисију ЦО2 и других гасова на територији општине за најмање 40% до 2030.године. Споразумом се планира и ефикаснија употреба енергије, као и веће коришћење енергије из обновљивих извора енергије. Очекује се да ће ове активности олакшати прилагођавање последицама климатских промена.

Вредност пројекта је 418.459 евра а финансиран је од стране немачког Савезног министарства заштите животне средине, заштите природе и нуклеарне безбедности (БМУ), а суфинансира га Немачко друштво за међународну сарадњу (ГИЗ). Реализација пројекта је почела 1.октобра прошле године а планирано је да буде завршен 31.јануара 2023.године.

Пројекат ће у западној Србији спроводити РРА Златибор уз подршку хрватске агенције РЕА Сјевер. Пројектом је планирано да се формира и развија Центар за одрживу енергију при РРА Златибор. Центар би требало да служи као база знања и да подстиче развој одрживих енергетских и климатских планова. Један од задатака је и пилот пројекат у Златиборском региону који би основа за пренос искустава и знања заинтересованих страна на локалном, регионалном и националном нивоу.

Пројекат ће допринети развоју (у западној Србији) и даљем јачању (у северној Хрватској) процеса енергетске транзиције и смањењу ефеката климатских промена. Ово ће се спровести кроз низ активности за развој пословних модела и кроз унапређење надлежности јавних институција у планирању и коришћењу обновљивих извора енергије. Неке од активности ће се такође односити на израду регионалних планских докумената о одрживој енергији и климатским акцијама. Затим повећајте свест, капацитет и мобилизацију свих заинтересованих страна на локалном, регионалном и националном нивоу и припремите и примените конкретне мере у јавном и приватном сектору.

Извор: Златибор.тв