Чајетина међу првима у Србији - уведен Једношалтерски систем у области грађевине

У општини Чајетина је успостављена прва обједињена електронска процедура за издавање докумената из области изградње у Србији. Овако је општина Чајетина поставила основу за отварање Једношалтерког система издавања грађевинских дозвола чије се отварање очекује ускоро.

Обједињене електронске процедуре су развијене у сарадњи општине Чајетина са Службом за катастар непокретности Чајетина, Телеком Србија“ АД, ЈКП „Водовод Златибор“ и Електросрбија“ д.о.о. како би се изашло у сусрет захтевима новоусвојеног Закона о планирању и изградњи. Тежња је да се подстакне ново инвестирање кроз поједностављивање процедура за прибављање докумената из области изградње. Кроз успостављени Једношалтерски систем, општина Чајетина ће у име и за рачун инвеститора, прибављати сва неопходна документа из области градње, смањити контакте инвеститора и грађана са разним институцијама и уштедети њихово време и новац.

Ова иницијатива се реализује се у оквиру пројекта „Побољшање пословног окружења у циљу повећања инвестиција у туристичку инфраструктуру“ који је резултат сарадње између општине Чајетина, Центра за добро управљање-ОПТИМУС и Програма развоја приватног сектора у југозападној Србији који реализује Регионална развојна агенција Златибор из Ужица, а финансира швајцарска Влада.

predopКако би била представљена прва обједињена процедура успостављена у Србији, 04. марта 2015. године је у Чајетини одржана и конференција. Истакнуто је да се, према статистичким подацима, на издавање грађевинске дозволе до сада , у просеку, чекало 259 дана, што сврстава Србију на 186. место од укупно 189 економија на свету према Дуинг бизнис листи Светске банке. За овако драматичну ситуацију у области градње, грађевинари најчешће оптужују спору администрацију, скупе и нетранспарентне процедуре, а неретке су и ситуације корумпираности бирократског апарата.

Председник општине Чајетина, г-дин Милан Стаматовић, истиче да „успостављање обједињене процедуре помоћу специјализованих софтвера сврстава које су увеле електронски једношалтерски систем у Србији.“

„Швајцарска подржава процес поједностављења издавања грађевинских дозвола у Србији од 2007. Једно од решења које смо још тада предложили био је управо jедношалтерски систем. Срећни смо што сада видимо конкретизацију наше континуиране подршке, која поново потврђује Швајцарску као дугорочног партнера Србије и њеног народа“, рекла је Габријела Шафрот, заменица директорке Швајцарске канцеларијe за сарадњу у Србији.

publikaop“Сви знамо колико поступак издавања граћевинских и осталих дозволе утиче на развој приватног сектора и стварање нових радних места. Смањење инвестиција у туристичке објекте због смањења броја дозвола, довело би до пада запошљавања и повећања незапослености. Програм развоја приватног сектора у Југозападној Србији је овим пројектом заправо подржао приватни сектор и осигурао његов даљи несметани развој”, нагласио је г-дин Дарко Ђуровић, руководилац Програма развоја приватног сектора у Југозападној Србији.

„Обједињена процедура је велики реформски корак у области изградње, али и велики изазов за локалне самоуправе и остале учеснике у процесу. Општина Чајетина, Катастар и јавна предузећа су се први успешно суочили са овим изазовом“, рекла је г-ђа Слађана Каравдић Кочевић, директорка ОПТИМУСА.