Бесплатна правна помоћ од октобра?!

Бесплатну правну помоћ од октобра ће имати око 600.000 грађана Србије. На овакав вид помоћи моћи ће да се ослони сваки грађанин који нема средстава да ангажује адвоката али да би остварио ово право мораће да испуни одређене критеријуме.

Услови за остваривање права на бесплатну правну помоћ везани су, пре свега, за примање социјалне помоћи и дечијег додатка па тако онај ко поседује више од 0,6 хектара земље неће имати право на бесплатну правну помоћ, макар та земља била и камењар. Услови су, дакле, врло стриктни и не односе се само на примања, већ и на имовину.

На Закон о бесплатној правној помоћи се чекало скоро деценију и по а од када је усвојен, крајем прошле године, почео је процес дефинисања подзаконских аката који ће ближе регулисати ову област. Према највишем акту државе, Уставу, грађани лошијег материјалног статуса добили су право на бесплатну правну помоћ коју може да пруже адвокатура и службе правне помоћи у локалним самоуправама, али је недостајао закон по којем се та уставна одредба спроводила у пракси. Требало би да у општинама постоје службе правне помоћи, које ће подзаконским актима, бити успостављене, тако да општине, Министарство правде и Адвокатска комора Србије буду умрежени. Идеја је да Адвокатска комора Србије формира листу адвоката по општинама који ће заступати грађане а грађане који имају право на овај вид правне помоћи ће адвокатима с листе упућивати општинске канцеларије за правну помоћ. Тако би грађани, који користе систем бесплатне правне помоћ, и по квалитету пружене услуге и по одговорности били једнаки са онима који сами ангажују адвоката.

Суштина је да помоћ пружају адвокати са листе Адвокатске коморе Србије, а не из других професија. У Адвокатској комори сматрају да је опасно да се због мањка средстава или других околности експериментише и да правну помоћ пружа неко ко није стручњак. Међутим, пошто пружање правне помоћи почиње од правног савета који, могу да дају и невладине организације за очекивати је да и оне буду укључене у овај процес. То значи да од њих могу добити општу правну информацију и помоћ при попуњавању формулара за тужбу али ништа изван тога. Иначе, правницима и адвокатима невладине организације Комитет правника за људска права “Јуком”, која је специјализована за правна питања годишње се за бесплатну правну помоћ обраћало око 2000 грађана.

Извор: Полимље