Актуелне теме на јубиларном саветовању ветеринара (видео)

Јубиларно 30. саветовање ветеринара Србије отворено је на Златибору, а само два оваква научна скупа нису одржана на овој планини у претходним годинама. Око 500 ветеринара окупљено је у хотелу Палисад, и од 12. до 15. септембра ће размењивати искуства са колегама из земаља у региону и из Шпаније и Русије.  Из научних институција које организују саветовање поручују да прате ситуацију на терену.

"Ветеринарски факултет као водећа институција, наравно да пратимо све научне токове и ми смо увек спремни да реагујемо на било коју нову ситуацију која настане. Апсолутно смо обучени у научном и техничком смислу да правовремено реагујемо на све што се деси, у сарадњи са колегама са Института и из Управе, и да не дозволимо никакве велике акциденте на нашем терену,"

каже Милорад Мириловић, председник Српског ветеринарског друштва. Као и сваке године, програм саветовања обухвата широк спектар области ветеринарске делатности и предавања су распоређена на осам тематских целина међу којима су репродукција фармских животиња и хигијена намирница. У суботу ће бити одржане и четири практичне радионице, а једна од њих пети пут у ветеринарској станици Дими вет.

"Ове године је тема приближнија малој пракси, пошто ми раздвајамо праксу на велику и малу. Оно што је у нашем крају актуелније је такозвана велика пракса, лечење великих животиња које су доминантније на овом терену. ове године ће радионица бити ипак у оквиру малих животиња и то је кастрација малих јединки са свим својим етичким и осталим аспектима оправданости,"

каже Дубравко Гудурић из станице Дими вет, представник Ветеринарске коморе. Међу темама саветовања је тренутна епизоотиолошка ситуација, па је тако у фокусу актуелна болест афричка куга.

"Наши терени су, на срећу,слободни од те болести, али морамо бити стално активни и вршити такозване активне надзоре. То су процедуре које подразумевају низ обилазака фарми које имају већу бројност животиња и аутоматски ту је ризик већи. Те мере прописује Министарство пољопривреде, Управа за ветерину и ми онда поступамо по тим инструкцијама. На срећу, то су још увек само обиласци фарми и тај активни надзор. Што се тиче болести плавог језика, вакцинација траје већ четири године и континуираном вакцинацијом успели смо да зауставимо ширење нових случајева на подручју наше општине, а и шире,"

истиче Гудурић. Организатори 30. саветовања које је и вид дружења су Српско ветеринарско друштво, Ветеринарски факултет у Београду, Пољопривредни факултет у Новом Саду, Ветреринарска комора, Управа за ветерину.

https://www.youtube.com/watch?v=720tJpwrOlo&feature=youtu.be