"Златиборе питај Тару"

Приредба која је синоћ одржана у Дому културе део је пројекта „Заштићена подручја за природу и људе“ који је покренуо Светски фонд за природу . Циљ пројекта је повезивање националних паркова и заштићених природних добара са децом и школама.За пројекат који траје до краја маја ове године пријавила се ОШ „Димитрије Туцовић“, постајући тако амбасадор Националног парка Тара.

На Дан шума, а уочи обележавања Светског дана вода, ОШ „Димитрије Туцовић“ је у сарадњи са Националним парком Тара одржала приредбу под називом „Златиборе питај Тару“ којом су желели да укажу на значај вода и шума за живот човека и планету земљу. Ово је само део активности којом се бавио Пројектни тим у склопу пројекта „Заштићена подручја за природу и људе“.

6

„Тара је национални парк , а национални парк је највећи степен заштите природе,“ каже Снежана Тучић, професорка биологије. „Знамо и сами да на Златибору и уништавамо природу, тако да ћемо, угледајући се на Тару како се могу заштитити биљне и животињске врсте, надам се побољшљти ситуацију.“

Деца основних школа чајетинске општине су до сада, кроз овај пројекат, о Националном парку много тога чула а упознавање са богатствима Таре остављено је за сам крај Пројекта када ће им се пажња усмерити не само на лепоте природе већ и на проблеме са којима се њени чувари сусрећу трудећи се да је очувају.

5

„Увек је нека колизија између наших жеља и жеље за напретком и модерним стварима, атракцијама, а са друге стране жеља да се остави нешто изворно, природно ,“ допуњава причу Ранко Милановић из Националног парка Тара. „Циљ националног парка је да се људима што више приближи идеја заштите природе и да им на тај начин пренесемо поруку да можемо да живимо заједно, односно да људи могу да живе у природи а да је не нарушавају.“

Пројектом је обухваћено пет заштићених подручја у Србији: Ђердап и Фрушка Гора, Специјални резерват природе Горње Подунавље, Предео изузетних одлика Авала и Национални парк Тара.

Мирјана Ранковић Луковић, www.ylatiborpress.rs