Златибор славио у узбудљивом комшијском дербију

Кошаркаши Златибора победили су екипу Слободе резултатом 84:82 у 10. колу Прве кошаркашке лиге Србије пред око 1800 гледалаца у Ужицу.  Одличан локални дерби одлучен је у финишу када је кошевима Рондовића Златибор дошао у предност, а Американац Ловет промашио је тројку за победу Ужичана.

Најефикаснији у екипи Вање Гуше био је бек Крсто Бјелица са 24 поена, док је 17 уз осам скокова убацио Богдан Ризнић. Као добро решење са клупе у другом полувремену се показао Стефан Крстајић постигавши 11 поена.

За Слободу је 29 поена убацио Џавон Маркус Ловет у трећем наступу за клуб, 15 је додао Стефан Симић, а 14 капитен екипе и бивши члан Златибора Петар Марић.

Златибор је имао двоцифрену разлику већ у првој четвртини, али је узбудљив наставак донео преокрет и 10 разлике за Слободу у трећем периоду. Погођене тројке у кључним моментима донеле су Чајетинцима пресудно вођство и више среће у последњем нападу и сада су на шестом месту са скором 5/5 као и Тамиш и Војводина, док су црвено - црни доживели шести пораз и остају на осмом месту са групом тимова са четири победе.

За разлику од неких прошлих мечева, Златибор одлично почео и одиграо једну од најбољих нападачких четвртина, нарочито шутерски. Гости су убацили 31 поена, четири тројке из пет покушаја, а од старта је играо Маројевић, који је био под знаком питања због повреде зглоба у прошлом колу.

Ипак, у другом периоду Слобода је надокнадила заостатак од 12 поена. Ужичани су појачали одбрану, зауставили проток лопте Златибора, а расположени Американац Ловет погађа неколико шутева и смањује разлику на два поседа. После неколико пропуштених прилика за лаке поене Златибора, некадашњи члан универзитета Сент Џон убацује тројку за изједначење 40:40, а у егалу се отишло и на полувреме (44:44).

Екипа Владимира Лучића постиже по кош у прва четири напада другог полувремена у убрзо долазе до првог двоцифреног вођства 56:46. Уласком резервиста Павловића и Крстајића, гости се враћају у меч, али расположени Ловет ефектним улазом поставља резултат 64:59 пред последњу четвртину.

Иако је Слобода имала пар добрих акција, биле су праћене и са неким исхитреним потезима у нападу, што Златибор мирном игром користи, уводи домаћине у бонус и са пенала изједначује 68:68. Разиграни Бјелица погађа тројку за прво вођство у другом полувремену, а тројке везују Ризнић и Рондовић за плус шест Златибора (81:75) на два и по минута до краја.

У последењих 60 секунди амерички бек у Слободи погађа тројку и двојку и смањује на минус један, али промашује додатно бацање. Са друге стране, Рондовић је половичан са пенала и Слободи остаје последњи напад при резултату 84:82. Поверење је указано опет Ловету који не погађа тројку и Златибор побеђује.

Екипа Златибора је победила у претходна два дуела са Слободом у Великом Парку, прошле сезоне у Купу Кошаркашког савеза Србије и пре две сезоне у Другој лиги. Следећи меч Златиборци играју већ у понедељак против Војводине на свом терену.

Слобода - Златибор 82:84 (19:31, 25:13, 20:15, 18:25) Дворана: Велики парк, гледалаца: 1800, судије: Јурас, Прпа, Ћалић. Слобода: Црнић 3, Кадири 8, Симић 15, Ковачевић, Трајковић 9, Марић 14, Ловет 29, Крстић, Пауновић 2 (4 ас), Чомагић 2 (9 ск). Златибор: Воркапић 9 (5 ас, 6 ск), Крстајић 11, Бјелица 29, Гашић, Лобарев, Смоловић, Чорбић, Ризнић 17 (8 ск), Маројевић 6, Рондовић 13, Бабовић, Павловић 4.