Вртић  као  место  демократске  инклузивне  праксе

На 2. Конгресу стручних радника предшклских установа Србије чији су покровитељи три министарства: Министарства просвете, Министарство  здравља и Министарство рада у области  социјалне заштите, неке  од тема биле су:  „Вртић  као  место  демократске  инклузивне  праксе“  и  „Интегрисани систем  друштвене подршке деци и породици на нивоу локалне заједнице“.

https://www.youtube.com/watch?v=X_zcOCG9Yz4&feature=youtu.be

Поред сумирања резултата након 1. одржаног Конгреса стручних радника предшклских установа Србије, договор Програмског одбора био је да се на 2. конгресу размотри питање усклађивања прописа које је донела Република Србија о предшколском васпитању са њиховом применом у пракси и реалним стањем и  потешкоћама са којима се срећу васпитачи и медицинске сетре у свакодневном раду са децом.

„И стратегија државе Србије и светске стратегије иду ка повећаном обухвату деце“, каже  Јадранка Спасић председница Савеза  удружења медицинских  сестара предшколских установа Србије. „Многа деца, која су до сада била невидљива а која су боловала јер имају неке потешкоће здравствене, образовне, и нису била до скоро видљива, сада се налазе у групи вршњака, имају право на образовање, на боравак у јаслама и вртићу. Али, њима треба додатна здравствена, образовна или социјална подршка. Имајте на уму да у групи имају деца са одређеним срчаним манама, са неким неуролошким дијагнозама... Имамо децу која су оболела од дијабета тип 1, која су на инсулину. Замислите једно дете које у току године буде 5 000 пута убодено у своје прстиће или тело! Том детету збиља треба подршка, а то не може да ради васпитач у групи, не може да ради сестра у групи, то мора да се на сасвим другачији начин реши. Дете не сме бити изложено погледима остале деце; мора да се заштити лично право детета и право на приватност“, каже Јадранка Спасић.

А како доћи до ове свеобухватне подршке, када предшколске установе немају своју аутономију и сопствена финансијска средства, како би могле да адекватно и на време реагују за свако дете појединачно са одређеном здравственом, социјалном и образовном подршком? Јадранка Спасић се нада да ће се до почетка следеће школске године изнаћи могућности како да сва деца која бораве у предшколској установи буду безбедна, јер су здравље и безбедност деце на првом месту.

Мирјана Ранковић Луковић