Вршњачка едукација и инклузија у Дневном боравку за децу са сметњама у развоју у Чајетини

У Дневном боравку за децу са сметњама у развоју „Зрачак“ у Чајетини je 22. фебруара рализована радионица волонтера и корисника „Зрачка“. Ове радионице су део пројекта Подршка инклузивном образовању и обуци за свакодневни живот деце и младих са сметњама у развоју, који се спроводи као део програма прекограничне сарадње Србије и Црне горе.

Крајем протекле године, за волонтере је организован дводневни семинар чији је циљ био повећање компетенција и вештина волонтера за обезбеђивање подршке деци и младима са сметњама у развоју, а садржај обуке је обухватио теме развијања инклузије, асиситвне технологије, законских прописа у пољу образовања и социјалне заштите деце са сметњама у развоју, тимски рад и комуникација са децом и младима са сметњама у развоју.

Почетком ове године, волонтери из Ужица и Чајетине су започели рад са ученицима специјалне школе „Миодраг В. Матић“ у Ужицу и са корисницима Дневног боравка за децу са сметњама у развоју „Зрачак“ у Чајетини, како је пројектом предвиђено. Реализацијом радионица у којима волонтери раде са корисницима развија се инклузија и подстиче се вршњачка едукација, што представља један од циљева пројекта који се реализује под слоганом: Образовање без граница.

Према речима Милке Васиљевић, директорке основне школе „Димитрије Туцовић“ у Чајетини, која је носилац пројекта и у којој је смештен Дневни боравак за децу са сметњама у развоју, радионице су замишљене као вид дружења корисника „Зрачка“ и њихових младих другара, кроз које ће корисници развијати вештине и способности неопходне за савладавање свакодневних обавеза. Тренутно је у току набавка опреме за Асистивни центар у Чајетини, у којем ће волонтери на радионицама редовно помагати корисницима да употребом асиситвне технологије лакше савладавају образовни програм.

Пројектом је предвиђено да се радионице са волонтерима организују сваке недеље, а по речима мр Зорице Милосављевић, асистента на пројекту и председнице удружења Златиборски круг, реализација радионица ће се наставити и након истека пројекта. Пројекат је започет у октобру 2016. године, траје 15 месеци, а финансира га Европска унија.

У Србији, пројекат реализује основна школа „Димитрије Туцовић“ у сарадњи са Удружењем грађана Златиборски круг из Чајетине и Специјалном школом „Миодраг В, Матић“ из Ужица. У Црној Гори, реализатор пројекта је „Дневни центар за децу и омладину са сметњама и тешкоћама у развоју Пљевља“, у сарадњи са Центром за децу и младе са сметњама из Берана, средњом школом „Танасије Пејатовић“ из Пљеваља и Удружењем родитеља деце са сметњама „Зрак наде“.