Усвојен нови Закон о спорту

Скупштина Србије усвојила је пре неколико дана Закон о спорту, који, поред осталог, прописује да чланарине за малолетне спортисте не могу бити веће од 10 одсто просечне плате у држави.

Очекивања Владе Србије и министра омладине и спорта Вање Удовичића су да усвојени закон омогући да спорт не буде привилегија појединаца и богатих, већ да буде доступан свим грађанима и да сви грађани имају апсолутно право на то.

Здравствена заштита деце од шест до 14 година биће обухваћена обавезним здравственим осигурањем и биће бесплатна када се спроводи у здравственим установама и заводима.

Убудуће ће уговори између спортиста и клубова морати да буду оверени, а у случају малолетних спортиста и одобрени од стране оба родитеља.

Неопходно је да уговор садржи права и обавезе, како једног, тако и другог чиниоца и да је временски ограничен на максимум две године, а да може да се обнавља и да је јасно стављена свота новца за коју тај заступник заступа спортисту, објаснио је Удовичић током скупштинске расправе.

Спортске организације биће дужне да осигурају спортисте од несрећеног случаја за време обављањна спортске активности, а осигурана сума не може бити нижа од 10.000 евра за случај смрти спортисте, спорстског стручњака, 20.000 евра у случају трајног губитка опште радне способности или 5.000 евра у случају привремене спречености.

Законом је први пут регулисана употреба личних података спортиста, уводи се јединствен визуелни идентитет репрезентација, већа одговорност чланова руководећих органа, али и нове обавезе, у смислу пријаве сукоба интереса, чувања пословне тајне.

Задржава се програмско финансирање спорта у Србији, јединице локалне самоуправе мораће да донесу правилник о финансирању, а средства неће моћи да се деле без транспарентних и јасних правила.

Уводи се ограничење да ниједна организација у спорту не може да добије више од 20 одсто буџета опредељеног за спорт.

У закону се каже и да ће се приватизација имовине и капитала у друштвеној, односно јавној својини у организацијама у области спорта уредити посебним законом.

Извор: Блиц