Светски дан здраве хране обележен и у ОШ "Димитрије Туцовић"

Обележавајући екомотивационе дане, ОШ “Димитрије Туцовић” према Програму еко-школе је поводом Светског дана здраве хране приредила предавање о значају здраве исхране. Ове године слоган под којим је обележен Светски дан хране је: „Одрживи систем снабдевања храном – за безбедну храну и правилну исхрану”. За разлику од претходних деценија када су основни циљеви промоције правилне исхране били превенција и лечење гојазности и смањење броја гладних, ове године је акценат стављен на производњу, прераду и дистрибуцију хране. Светски проблем је како произвести више хране на земљишту које је све мање, јер се градови неминовно шире. С друге стране органски произведена храна је све више на цени, али је ограничен број људи може себи приуштити. О томе је деци школе “Димитрије Туцовић“ говорила дијететичар-нутрициониста из СБ „Чигота“ Милица Цвијовић.

„Надам се да ће органска исхрана постати доступна ширим масама. Исхрана деце и стварање навика о правилној исхрани је јако важно и почиње код деце од раног рођење па на даље. Зато смо данас овде, да им скренемо пажњу на важност узимања воћа и поврћа које је богато витаминима, управо оним што им треба у фази раста и развоја,“ каже Милица Цвијовић.

Основни принципи правилне исхране су: умереност, разноврсност и уоброченост. Јести умерено значи јести у складу са својим потребама, које, зависе од: пола, година старости, физичке активности, климатских услова итд. Разноврсна исхрана подразумева унос различитих намирница, али и унос истих намирница спремљених на другачије начине. Уоброченост је препорука да храну уносимо у одређеним временским интервалима.

„У раду са гојазном децом приметили смо да је гојазност код деце, и то она екстремна гојазност, у све већем порасту. Зато се и иде на едукацију деце и родитеље у циљу мењања навика. На жалост, уколико не будемо променили навике, десиће нам се да имамо све већи број екстремно гојазне деце а самим тим и потенцијално све већи број болести метаболизма које са собом вуку и бројне комплексе“, рекла је Милица Цвијовић.

Уз корекцију нутритивних навика неопходно је свакоденвно практиковати умерену физичку активност, попут шетњи, вожње бицикла и сл.

Мирјана Ранковић Луковић, zlatiborpress.rs