Светски дан борбе против рака јајника

Под слоганом "Ухапсимо болест заједно" данас се обележава Светски дан борбе против рака јајника

У Србији сваке године од рака јајника оболи око 750 жена, док 450 изгуби битку са овом болешћу. У свету се годишње региструје 250.000 нових случајева оболелих од карцинома јајника, а 140.000 живота однесе ова болест. Светски дан борбе против рака јајника данас ће бити обележен под слоганом „Ухапсимо болест заједно“.

Рак јајника лекари називају „тихи убица“, јер када се појаве симптоми попут надувеног стомака, бола у карлици, кичми или учестало мокрење, онда је боелст већ узнапредовала. Најважнија порука женама је да редовно иду на прегледе код гинеколога, најмање једном годишње.

Светски дан борбе против рака јајника у Србији се обележава од 2013. године,  са циљем да се гради осећај солидарности против ове болести и скрене пажња на жене које живе са раком јајника и којима је неопходна помоћ и подршка како би победиле ову тешку болест.

„Постоји неколико фактора ризика који могу утицати на развој карцинома јајника као што су године старости, број трудноћа, лична историјa рака дојке, јајника, дебелог црева или ректума, дугорочне употребе терапије замене хормона и гојазност. Један од фактора ризика је и генетска предиспозиција – приближно 10 одсто до 15 одсто карцинома јајника се развијају под утицајем мутираних БРЦА1 и БРЦА2 гена“.

У Институту за онкологију и радиологију Србије од недавно може се обавити БРЦА тестирање – како за здраве жене, тако и за оне којима је већ дијагностикован рак јајника, што их даље усмерава на персонализовану терапију.“Рано откривање, најбољи је начин за смањење смртности. Рак јајника се не развија из преканцерозних ћелија које би се могле на време уочити као код рака грлића материце, за шта постоје методе раног откривања као што су Папа тест , ЛБЦ – ћелијска цитологија и Национални превентивни скрининг програми. Препоручују се редовни гинеколошки прегледи који укључују преглед ултразвуком или трансвагиналним ултразвуком (УЗВ) једном годишње. Одређивање вредности туморског маркера ЦА-125 из крви није довољно осетљив и специфичан тест, али помаже код праћења резултата лечења и рану детекцију повракта или прогресије болести. Дефинитивна дијагноза поставља се након хируршког захвата – експлораторне лапаротомије и прегледа ткива јајника, околних лимфних чворова и осталих трбушних органа.

Извор. "Данас"