Стратегија руралног развоја општине Чајетина 2016. - 2021. године

Јавни увид Стратегије руралног развоја општине Чајетина одржаће се у четвртак, са почетком у 16 часова, у великој сали општине Чајетина. Из Еко аграра позивају пољопривредне произвођаче да дођу на овај јавни увид, након којег ће бити одржана и презентација резултата пројекта за побољшљње квалитета земљишта на подручју наше општине.

Стратегија руралног развоја општине Чајетина направљена је за један дуг период, каже Владимир Бојовић, директор златиборског Еко аграра, и односи се на период од 2016. до 2021. године. Реч је о дугорочном стратешком долументу, на основу кога ће пољопривредни произвођачи знати шта је то што могу да очекују од субвенција и подршке, као и у ком смеру ће оне ићи. Позвани су управо пољопривредни произвођачи, јер ће имати прилику да креирају пољопривредну политику и систем субвенција, јер ће се тако, у законским оквирима, уклопити сви њихови захтеви и циљеви са могућностима Еко аграра и општине Чајетина.

slike eko agrar

"Било би пожељно да се пољопривредни произвођачи одазову у што већем броју, да се  у једном краћем излагању упознају са Стратегијом руралног развоја и суштинским мерама, али и да дају своје сугестије и предлоге. Ово је баш јединствена прилика да они сами креирају политику развоја, на  коју ће касније моћи да базарају своје инвестиције, односно улагања у пољопривреду и развој својих газдинстава", каже Владимир Бојовић, директор златиборског "Еко Аграра".

Након јавног увида, биће одржана презентација пројекта за побољшање квалитета земљишта на подручју општине Чајетина, у организацији Института за воћарство из Чачка.

"Конкретно, стручна лица овог Института већ су узела узорке на 100 различитих локација на територији наше општине. На основу тога биће донете анализе и препорике које ће бити презентоване пољопривредним произвођачима, који ће имати прилику да чују који део наше општине је погодан за коју културу и слично. На основу тога, сами ће знати да ли да улазе у инвестиције или не", додаје Бојовић.

Подаци говоре да у последње четири године влада све већа заинтресованост пољопривредних произвођача за улагања у пољопривреду, а буџет Еко Аграра сваке године се више пута увећа у односну на планирани, и то све у складу са бројем поднетих захтева.

"Чим видимо да ће износ по поднетим захтевима бити већи од планираног, одмах подносимо захтев за ребаланс, а општина нам сваки пут излази у сусрет, тако да је то апсолутно довољан показатељ заинтресованости пољопривредних произвођача. Чињеница је да смо у овог години изашли на 48 милиона динара по поднетим захтевима, што значи да је вишеструко веће илагање самих произвођача, јер ми радимо повраћај средстава од 30%", наглашава Владимир Бојовић.

У наредном периоду, посебна пажња биће усмерана на обуку пољопривредних произвођача и подизање квалитета производа. Већ почетком лета наредне године, биће отворена и млекара. По Бојовићевим речима, за сада не влада велико интересовање пољопривредних произвођача за обуке, јер немају сви времена за то, али се нада да ће се ова ситуација поправити у наредном периоду. Еко Аграр већ ради по том питању, а пре свега, базираће се на њихово упућивање на добре примере из праксе и то кроз стидијска путовања. Једно од њих биће реализовано наредне недеље, када ће група највећих произвођача млека отпутовати у Немачку, где ће присуствовати највећем европском сајму пољопривреде у Хановеру , а имаће прилику и да посете неколико фарми у Баварској, како би се упознали са различитим системима функционисања уређених и профитабилних фарми.

Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs