"Стазама живота" - књига о одрастању (видео)

Помоцијa књиге Миодрага Верговића „Стазама живота“, која је изашла у издању удружења „Колектив Ужице“ и Библиотеке „Љубиша Р. Ђенић“, одржана је  синоћ у библиотеци у Чајетини.  Књигом је представљена мемоарска грађа која је у заоставштини ужичког учитеља и писца Миодрага Верговића чекала на објављивање око 60 година. Гости на промоцији били су новинар Зоран Жеравчић, магистар Слободан Радовић, академски сликар Радомир Верговић  и глумац ужичког Народног позоришта Слободан Љубичић. https://www.youtube.com/watch?v=YFtlrHRRdZ4&feature=youtu.be

Миодраг Верговић је рођен Ужицу 1893. После ниже гимназије у Ужицу, учитељску школу је завршио у Алексинцу. Учествовао је у Првом светском рату и један је од 1300 каплара-ђака. После рата био је учитељ у разним селима, а затим и у Ужицу. Други светски рат је провео у заробљеничким логорима у Немачкој. Такође се бавио  књижевним радом и новинарством. Био је дуго дописник Политике, а написао је више приповедака као и романе: „И ђаци ратују“ и „Зољ“.  Грађу за књигу „Стазама живота“ приредила је његова кћи Оливера, а захваљујући сликару Радомиру Верговићу и новинарима Зорану Јеремићу и Зорану Жеравчићу, угледала је светлост дана.

"Ја сам заиста био фасциниран  документарношћу ове књиге,описима Чајетине, Ужица, Косјерића, Алексинца, са краја 19. и почетка 20. века. Прочитао сам доста докумената, архивске грађе из тог периода, али таквих описа Чајетрине, Крчагова, лова рибе на Ђетињи, Косјерића и догађаја у том окружењу као и дешавања у учитељској школи у Алексинцу, то нигде нисам нашао", прича  Зоран Жеравчић, заступник Удружења „Колектив“  Ужице и наставља: "Имали смо велику подршку код Рада Верговића који  нам је помогао на све начине, обезбедио фотографије које су украс ове књиге на почетку и на крају. Имали смо огромну помоћ, која је била можда и кључна у издавању књиге, од библиотеке "Љубиша Р. Ђенић" ".

У уводном делу рукописа, Миодраг Верговић читаоцу објашњава разлоге због којих је пожелео да остави забалешку о себи и давно прошлом времену рекавши да  је „Још из давнина  уобичајено да мемоаре пишу само велики људи, сведоци политичких, научних и других великих збивања“ а  мали људи остају у запећку. Пошто је и  сам писац потекао из тих редова, а имајући  мноштво љубави за „малог“ човека, решио је да неке битније  забелешке о  својим прецима и њиховом мукотрпном животу у прошлости, запише. О стилу Верговићевог писања и књижевној вредности говорио је и синоћњи гост библиотеке, магистар СлободанРадовић рекавши да је књиза написана као руком два писца. У првом делу су топли, бајковити, лепршави описи детињства , а други је писан чињенично, више као фактографија. У сваком случају, она је, како је и један од приређивача Зоран Јеремћ приметио, књига о одрастању.

Књига „Стазама живота“ је недавно изашла из штампе а већ изазива интересовање читалаца, судећи према подацима појединих библиотека у којима се налази. Чајетинској публици такође стоји на располагању, а оно што ће их додатно обрадовати јесу странице посвећене пишчевом сећању на детињство у Чајетини.

Мирјана Ранковић Луковић