Скрининг прегледи најбољи вид превенције (видео)

Бројне студије су показале да је спровођење организованог скрининг програм једна од најбољих метода превенције и раног откривања неких врста рака. Како малигни тумори дебелог црева представљају другу најчешћу локализацију малигнигх тумора код мушкараца и трећу код жена, рана дијагностика и лечење смањују смртност од те врсте рака. Због ових података спровођење  скринига на рак дебелог црева у Дому здравља Чајетина је интензивирано, а њиме су обухваћени мушкарци и жене од 50. до 74. године старости.

Скринингом на рак дебелог црева  обухваћена је популација жена и мушкараца старосне доби од 50. до 74. године живота без симптома везаних за пробавни тракт. Њих у пројекат укључује изабрани лекар, а на скрининг се позивају на основу  годишта рођења.

„У Србији годишње оболи око 4500 људи, а 3000 људи умре од ове болести. Нама је обавеза да скринг радимо током целе године. Сви пацијенти могу да се јаве код изабраног лекара ако желе тако нешто да ураде. Тест је врло једноставан и добија се бесплатно. Радите га кући а анализе се очитавају у лабараторији Дома здравља. Крајње је конфорно, нигде не треба да шетате, да носите то у нека друга места, све завршавате у оквиру нашег Дома здравља“, каже директорка Дома здравља Чајетина Др Мирјана Ђуровић.

Карцином дебелог црева не настаје преко ноћи, и није познат тачан узрок оболевања. Он се развија чак и деценијама.

„Почиње најчешће као полип, који је бенигна израслина, који се током више година или деценија претвара у малигно обољење, односно у рак дебелог црева. Смисао овог теста је да ми утрвдимо то обољење на самом почетку, да га откријемо још док је полип у бенигној форми, када он само крвари и није дошао до стадијума малигнитета, односно рака. Утврђује се присуство хемоглобина, односно те окултне крви, оне коју ми голим оком не можемо да видимо. Тај тест утврђује и те најмање количине крви у столици које могу да укажу на постојање тих полипа“, додаје докторка Ђуровић.

У случају позитивног налаза пацијент се шаље на колоноскопски преглед, који заказује изабрани лекар. Уколико је налаз негативан поново се ради на две године. Од обавезних скрининга који се односе на одраслу популацију, поред поменутог, у Дому здравља Чајетина спроводе се и: скрининг на дијабетес, депресију и кардиоваскуларна обољења, а код жена скрининг на карцином грлића материце и дојке.

https://www.youtube.com/watch?v=V0_l68s93K0&feature=youtu.be

Драгана Росић