Симпозијум здравствених радника Србије на Златибору

Савез удружења здравствених радника Србије под покровитељством Министарства здравља Републике Србије, традиционално, два пута годишње организују Симпозијум здравствених радника Србије на Златибору.

Први овогодишњи Симпозијум I категорије здравствених радника Србије са међународним учешћем одржава се од 13. до 17. маја, под слоганом „Енергија знања – допринеси, стварај“. Учешће на овом међународном скупу узело је око 800 учесника.

Теме које су заступљене на овогодишњем Симпозијуму обухватају све гране медицине, а до сада је пријављено 430 стручних предавања. Председница Савеза удружења здравствених радника Србије, Радмила Нешић каже да организовање оваквих скупова има два важна циља. Први је стицање нових сазнања, размена искустава и увођење различитих иновација, а други је прикупљање бодова неопходних за добијање лиценце за рад.

dr ljubisaОве године, у оквиру пленарне тематике која је намењена за све профиле, акценат је стављен на „Генетичке изазове 21.века“. О овој теми говорио је др Љубиша Тописировић, са Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство из Београда, иначе добитник ордена Француске Владе. Он је рекао да је медицина у 21. веку постала „веома компликована“, јер је схваћено да су људи различити и да, примера ради, један лек не делује на сваког човека подједнако. С тога је, захваљујући генетичком инжењерству и молекуларној биотехнологији, развијен цео систем фармакогеномике, где се одређује на који начин и како људи могу бити лечени а да то нема лоших ефеката по здравље човека.

На данашњем пленуму посебна пажња посвећена је болу у доњем делу леђа као водећем узроку неспособности у свету. Своје излагање имали су и чланови Друштва медицинских сестара, техничара и бабица Србије, Друштва физио и радних терапеута, као и чланови Секција рехабилитације и реуматологије.