Респираторне инфекције код деце у порасту (видео)

У Служби педијатрије Дома здравља Чајетина у последњих десет дана повећан је број оболелих са знацима акутних респираторних инфекција, што потврђује податак да се у ову установу дневно јављало и по 40оро деце, најчешће предшколског ураста, као и малишани од две до четири године.

https://www.youtube.com/watch?v=UkR3nhjB1gM&feature=youtu.be

Први симптоми респираторних инфекција који се јављају код деце су: повишена температура  (која у почетку може бити једини симптом), цурење носа, кашаљ, главобоља, малаксалост и губитак апетита. Педијатар Дома здравља Чајетина докторка Биљана Пантовић Вучинић родитељима саветује да не журе са посетом лекару, изузев у одређеним ситуацијама:

„Уколико је дете доброг општег стања, игра се и узима оброке. Температуру скидати када је преко 38,5. Одржавати проходност носа, давати доста течности (воде, супе, чаја, лимунаде...), чешће у мањим порцијама. Уколико симптоми потрају дуже од три дана јавити се лекару“.

Пошто се углавном ради о респираторним вирусним инфекцијама чији узроци се не могу уклонити антибиотицима, лекари најчешће родитељима дају савете како да поступају са децом.

„Прошле недеље смо имали јако велики број пацијената, а ове недеље нешто мањи. На сву срећу до сада није било компликација, осим што температуре трају и до седам дана, што је било карактеристично за ову болест. Доста деце се јавило након што су имали кратко побољшање, од два до три дана, а по том су због скока температуре поново затражили лекарску помоћ“.

Како би се овакве појаве предупредиле др Пантовић Вучинић препоручује:

„Избегавајте боравак у затвореним просторијама у којима има доста људи јер се болест најчешће тако и преноси. Слободно боравите на отвореном, а уколико сте код куће чешће проветравајте просторије и ако имате оболелог у кући изолујте га уколико је то могуће у посебну просторију. Када се знаци болести већ јаве онда је потребно скидати температуру када је преко 38,5, конзумирати доста течности, одржавати проходност носа и ако је потребно јавити се лекару“.  

  Драгана Росић