Представљање новог пољопривредног фонда у Сирогојну (видео)

У Сирогојну је одржано представљање фонда за подстицај развоја пољопривреде и прехрамбене производње у општини Чајетина насталог у сарадњи предузећа Еко Аграр са фондацијом "Ана и Владе Дивац" уз техничку подршку USAID-a.

У златиборском селу Сирогојно, руководиоци новог фонда су у разговору са пољопривредницима осим представљања пројекта добили и нове идеје и предлоге које ће укључити у овај фонд. Пољопривреднм произвођачима ће бити доступно укупно 3,3 милиона динара. Физичка лица односно газдинства могу узети до 200 хиљада динара, морају бити у активном статусу, на територији општине Чајетина и за биљну производњу морају у поседу имати засад бобичастог воћа на минимум пет ари, а за сточарску производњу две краве, 10 оваца или 10 коза. Удружења могу конкурисати за средства до милион динара. Важно је напоменути да корисници неће добити новац, већ оно што је предмет инвестиције након обављене куповине.

"Циљ овог фонда је да помогнемо и произвођаче и оне који се баве прерадом прехрамбених производа на територији општине Чајетина. Оно што је специфично је да смо се потрудили да свима који се баве овим делатностима омогућимо средства потребна за инвестицију, али на што повољнији начин и зато јесте важно да људи имају три године да без икаквих трошкова људи врате позајмљен новац, заправо умањен за субвенцију од 30% коју обезбеђује општина,"

каже Урош Делић из фондације "Ана и Владе Дивац" која осим хуманитарних пројеката већ 10 година помаже и пољопривреди у Србији и за поправљање услова живота на селу. Разлика овог система у односу на банкарске кредите је једноставна процедура а позајмице се враћају етапно без камате у року од три године, односно прве године 10%, друге године 20%, и треће године 40%, док преосталих 30% враћа Еко Аграр. План је да после три године фонд буде самоодржив и спреман за нове кориснике. Међу прихватљивим инвестицијама предлаже се улагање у прерађивачку опрему.

"Оно што очекујемо је да ће произвођачи малина тражити заштитне мреже за своје засаде, јер видимо да у мају и јуну увек буде град и потребно је ставити те заштитне мреже како би људи своје засаде сачували. Друга делатност је сточарство и верујем да ће се јављати газдинства која се баве држањем оваца или коза на пример и којима ћемо обезбедити новац за нова расна уматичена грла како би и проширили своје стадо и повећали у унапредили расни састав. Кад су у питању прерађивачи, јављаће се они који су заинтересовани да се баве предадом пре свега воћа и поврћа, производњом зимнице, џемова, слатког. Хоћемо да им помогнемо да могу да изнесу свој производ на тржиште сутра. На Златибору имате изузетне природне могућности за квалитетан производ а сјајне су могућности и за пласман производа због вечиког туристичког центра. Пласман и цена су увек проблем наших пољопривредника, а имам утисак да је овде у Чајетини то решење надомак руке јер сваке године велики број туриста долази на Златибор и сви желе да пробају домаће аутентичне производе

Конкурс ће бити отворен од 15. јуна до 5. јула. Комисија са представницима фондације Дивац и Еко Агарара посетиће кандидована газдинства и заједно са породицама радити на пројектима, јер је конкурс прилагођен потребама малих произвођача.

https://www.youtube.com/watch?v=m59CZFgEs2g&feature=youtu.be