Православни верници данас обележавају Бадњи дан

Верници који Божић славе по јулијанском календару данас ће обележити Бадњи дан. Божић, дан када се верује да је рођен Исус, 7. јануара, обележавају православне цркве које се држе старог, јулијанског календара.

То су Јерусалимска партијаршија, Српска православна црква, руска, македонска, грузијска црква и Света Гора.

Бадњи дан се прославља 24. децембра, односно 6. јануара по грегоријанском календару за цркве и вернике који прате јулијански календар, дан уочи Божића, и део је божићних обичаја. Назив Бадњи дан је добио по бадњаку који се на тај дан сече и пали.

Бадњи дан и Божић су нераздвојни, не само зато што долазе један после другог, већ и зато што се допуњавају схватањима и обичајима које народ везује за њих.

Бадњидан је последњи дан Божићног поста. Дан који му претходи је Туциндан. Заједно са Ускрсом и Духовима (Света тројица), Божић спада у три највећа хришћанска празника.

Божићно славље у црквама почеће данас на Бадњи дан, и трајаће наредна три дана. Дан после Божића је спомен Сабора Богородице а затим свети архиђакон Стефан, који је неким породицама и крсна слава. Божић је у Србији, заједно са Ускрсом, од јула 2001. једнодневни државни празник.

Према Библији, Исус Христ је Син Божји, којег је родила девица Марија, безгрешним зачећем путем Светог духа, у граду Витлејему. Будући да се у Новом завету не наводи када се тачно родио Исус, први хришћани нису славили Божић, него само Ускрс.

У прво време постојања хришћанске цркве, Божић и Богојављење су прослављани у исти дан, а празник је називан Епифанија. Божић је почео да се слави у Риму 354. године, према многим изворима, на дан када се претходно славило рођење римског божанства сунца, Сол Инвицтус.

Симболи Божића код православних Срба су бадњак и чесница.

bozicna_cesnica_112499753Божић је породични празник и обележава се у кући и у црквама. На Бадњи дан се на кућном огњишту пали храстово дрво - бадњак, који представља симбол светлости и топлоте која треба да греје и зближава укућане.

Под куће се по традицији посипао сламом да би се дочарао скромни амбијент стаје у Витлејему у којој се, по Библији, родио Христ. Чесница, погача у коју се ставља новчић, меси се и ломи на Божић на онолико делова колико има укућана. У чесницу се ставља новчић од сребра или злата који симболизује дар новородјеном Христу, а верује се да срећа чека оног у чијем комаду буде новчић.

У православним црквама ће се служити повечерја и палиће се бадњаци.

Божићу у православљу претходи четрдесетодневни пост. Људи се на Божић поздрављају са "Христос се роди", а одговор је "Ваистину се роди".