Породиље ће уместо пет примати максимално три просечне плате

Србија ће ускоро добити нови закон о финансијској подршци породици који предвиђа да родитељи за прву бебу добију помоћ од 100.000 динара, међутим, доноси и неке измене које су рестриктивније у односу на претходни закон, а тичу се плата породиља.

Лепа вест која ће обрадовати многе будуће родитеље је да ће се једнократни додатак који се исплаћује за прво, друго, треће и четврто дете увећати. За прво на чак 100.000 динара, док ће и за свако следеће додатак имати "незнатна увећања".

Узимаће се просек плате протеклих 18 месеци, а не 12

Када буде усвојен овај закон, повећаће се и број жена које ће имати право на накнаду за породиљско. То право ће моћи да остваре и мајке које самостално обављају делатност, које су ангажоване по основу ауторског уговора, уговора о делу и по основу уговора о обављању привремених и повремених послова, ако су на тај начин примале зараду 18 месеци пре рођења детета.

Исто право имаће и мајка која је у моменту рађања детета незапослена и није остварила право на новчану накнаду по основу незапослености, као и жене које су 24 месеца пре рођења детета биле пољопривредни осигураници.

Мења се и начин обрачуна и исплате накнада. До сада се приликом обрачуна породиљске или трудничке зараде узимао просек последњих 12 месечних плата пре одласка на одсуство, а уколико буде усвојен овај закон, та накнада ће се обрачунавати на основу просека плата у последњих 18 месеци.

Нови прописи неће ићи на руке женама које имају изузетно високе плате у Србији. Наиме, до сада је на име месечне накнаде за трудничко или породиљско одсуство могао да буде исплаћен износ у висини од највише пет просечних плата у Србији (тренутно 240.505), без обзира што су примања неких мајки била већа од тог износа.

Сада ће та сума бити још нижа и једна трудница или породиља приликом одсуства моћи ће да прими месечну накнаду у висини од максимално три просечне плате, што би, на основу податка о просечној плати у јулу, било 144.303 динара.

Извор: Блиц