Покренута кампања за очување пчела у Србији

Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) и Савез пчеларских организација Србије (СПОС) покренули су кампању "Месец заштите пчела" у циљу прикупљања идеја и предлога за њихово очување, саопштио је 1. марта НАЛЕД. У Србији је производња меда у паду и сада се годишње производи 7.000 тона меда.

Током марта сви који се баве пчеларством, пољопривредом или заштитом животне средине могу да се укључе у јавно-приватни дијалог о заштити пчела, као и да учествују на округлим столовима у Београду, Новом Саду и Чачку.

Председник СПОС Родољуб Живадиновић рекао је да би изумирање пчела у Србији значило директан економски губитак од 148 милиона евра годишње.

"Пчеле су најбољи показатељ безбедне животне средине за човека јер могу да живе само у здравом и чистом окружењу. Без њих би са наше трпезе нестала квалитетна и здрава храна", казао је Живадиновић.

Он је објаснио да до тровања пчела најчешће долази услед праксе запрашивања крпеља и комараца из ваздуха или неодговорне употребе пестицида у пољопривреди.

"Угроженост пчела је глобални проблем. Пчеле су у деловима САД проглашене за угрожену врсту, док се у Кини због мањка пчела опрашивање често ради ручно", навео је Живадиновић.

Извршна директорка НАЛЕД Виолета Јовановић казала је да је пчеларство оптерећено и значајном бирократијом која онемогућава решавање питања тровања јер је за померање кошница из зоне запрашивања потребно прибавити низ одобрења.

"Циљ је да кроз унапређење регулаторног оквира, јачање капацитета инспекција, као и путем едукације пољопривредника, привреде и локалних самоуправа о опасностима коришћења пестицида, допринесемо очувању заједница пчела", рекла је Јовановић.

Наведено је да је неправилна употреба пестицида претходних година довела до значајног пада популације пчела које опрашују више од 80% биљака које се користе у исхрани.

У Србији послује око 20.000 пчелара који узгајају 1,3 милиона пчела, а оне годишње произведу 7.000 тона меда.

Производња меда у Србији пала је са 12.000 тона у 2015. на 7.000 тона у 2017.

Кампања "Месец заштите пчела" део је четворогодишњег Пројекта јавно-приватног дијалога за развој који финансира Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), а спроводи НАЛЕД у сарадњи са Републичким секретаријатом за јавне политике.

Извор: Бета