Пажљивкова правила понашања у саобраћају

Трећу годину узастопно Савет за безбедност саобраћаја општине Чајетина у сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја Републике Србије, организовао је саобраћајно-образовни час у виду представе „Пажљивко“ која на забаван начин указује деци на правилно понашање у саобраћају. У Дому културе су представи присуствовала деца 1. разреда из школа: Шљивовице, Мачката, Криве Реке, Чајетине и Златибора.

Савет за безбедност саобраћаја општине Чајетина жели да у једном континуираном раду са децом, кроз мноштво активности, учини да безбедност деце у саобраћају буде на вишем нивоу. Својим радом обухватају све групе деце, од предшколаца до средњошколаца.

12890007 (Medium)

„Прошле години смо били део „Пажљивкове смотре“ где смо били изабрани као једна од 5 општина која ће учествовати у пилот пројекту и које би требало да дају смернице и стање знања наше деце о кретању, односно учествовању у саобраћају. Пошто имамо улазне податке од прошле године, желимо да то такмичење поновимо у марту (априлу) следеће године и самим тим ћемо добити податке да ли наше присуство, наши часови, имају ефекта, односно да ли се побољшало знање деце. То су деца са којом смо прошле године радили као са предшколцима, ове године су прваци... Желели би да уочимо њихов напредак и то би био доказ да наш рад има сврху“, каже Срђан Радовић из Савета за безбедност саобраћаја општине Чајетина.

Сарадња са Агенцијом за безбедност саобраћаја и локалног Савета траје 3 године, а забавно-едукативни час „Пажљивко“ је део њихових активности већ 5 година.

„Управо кроз овај интерактивни час где Пажљивко, дечји узор и идол разговара са њима, можете видети да велики број деце већ препознаје одговор на питања, тј. даје тачне одговоре. То значи да се у Чајетини дефинитивно ради са децом, што је за сваку похвалу,“ рекао је Томислав Петровић из Агенције за безбедност саобраћаја. Он нас је упознао и са подацима које је прикупила Агенција у последњих 5 година за општину Чајетина (од 2012. до 2017.). У овом периоду нема деце која су погинула у саобраћају. Међутим, има настрадале. Ипак, и ту се примећује помак на боље; од 2014. године када је било 9-торо повређене деце у саобраћају, тај број се смањио. То је и најбољи показатељ да су активности које се предузимају на едукацији деце дале позитивне резултате .

Мирјана Ранковић Луковић