Општини Чајетина 5 радника за помоћ у процесу озакоњења објеката

Општина Чајетина добиће 5 радника, ангажованих по основу уговора о привременим и повременим пословима, за рад на пословима озакоњења објеката, који ће се одвијати у наредна четири месеца. Председник чајетинске општине, Милан Стаматовић, каже да је оваквом одлуком, Министарство грађевине демантовало само себе трврдећи да на Златибору влада урбанистички хаос.

Од 889 радника, које ће Министарство грађевине ангажовати на бржем спровођењу Закона о озакоњењу, Чајетини је дата дозвола да прими 5 радника. Чајетински председник, Милан Стаматовић, каже да је овим позетом Министарство грађевине демантовало само себе тврдњама да је Златибору  највећи урбанистички хаос. "Ми смо и до сада били најуспешнија лоаклна самоуправа која је издала највише грађевинских дозвола и која је легализовала велики број објеката", тврди Стаматовић и наглашава да у општини Чајтина нема нелегалних објеката, већ је само реч о одступању од грађевинске дозволе.

"Министарсво је увек приказивало општину Чајетина  и Златибор као нека места где се нелегално гради, али ја опет морам да нагласим да смо ми једна од ретких локалних самоуправа која има комплетну планску документацију, тако да инвеститори немају разлога да граде објекте без грађевинске дозволе. Могу све да добију у редовном поступку. Ми смо се трудили, колико смо могли, да са инспекцијама контролишемо и изађемо на терен, али је тешко исконтролисати то одступање од грађевинске дозволе", каже Милан Стаматовић, председник општине Чајетина.

stamatovic (Large) (2)

Радници за рад на пословима озакоњења објеката биће ангажовани по основу уговора о привременим и повременим пословима,  на период од четири месеца. Стаматовић тврди да је дозвола да Чајетина ангажује само пет радника, прави  доказ каква је актуелна власт у Србији.

"Ако су дали више радника неким општинама које имају много мање објеката и мањи број становника, као на пример Жагубица, Владичин Хан или Књажевац, које су добиле могућност да запосле и по 20 радника, ја онда постављам питање да ли то општина Чајетина уопште има нелегалних објеката. Јер, они су самом том чињеницом признали и прихватили реално стање, јер нам нису према том броју, како они кажу, дали више радника. Увек су говорили да је Чајетина пример нелегалне градње и често су нас поредили са Калуђерицом. Сада су то сами морали да демантују и да пониште такву причу", наглашава Стаматовић.

Иначе, од дана ступања на снагу Закона о озакоњењу објеката, СО Чајетина донела је неколико одлука којим су регулисана права градитеља. Заштићени су они који су градили породичне куће, док су градитељи објеката за даљу продају платили своје обавезе у пуном износу.

Први човек општине Чајетина се нада да се поменути радници на пословима озакоњења објеката неће ангажовати искључиво по политичкој припадности, јер је сам процес озакоњења објеката веома велики и озбиљан, и да је потребно да њему раде стручна лица.

Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs

https://www.youtube.com/watch?v=L2FjafuWqeg&feature=youtu.be