Образовање без граница: Асистивна технологија у Чајетини и у Ужицу

У октобру прошле године започета је реализација пројекта Подршка инклузивном образовању и обуци за свакодневни живот децe и младих са сметњама у развоју, који је део програма прекограничне сарадње и спроводи се истовремено у Србији и Црној Гори. У нашој земљи носилац пројекта је ОШ "Димитрије Туцовић" из Чајетине, а партнери у реализацији су УГ "Златиборски круг" и специјална школа "Миодраг В. Матић" из Ужица. Реч је о асистивној технологији и вршњачкој подршци, а поред обуке деце са сметњама у развоју, предвиђена је и обука за њихове родитеље и волонтере.

Слоган пројкта је Образовање без граница, јер брига за децу и младе са сметњама у развоју мора да буде заједничка и да образовање мора да буде доступно свој деци, без обзира на разлике у способностима. Асистивна технологија омогућава инклузивно образовање високог квалитета, а обухвата инструменте, апарате, помагала и уређаје које ученици са инвалидитетом и сметњама у развоју користе, како би обављали задатке које иначе не би могли да обаве.

Вредност пројкта је 120.000 еура, од чега је 20.000 споствено учешће. Чајетинска основна школа већ је обезбедила простор за формирање Центра за асистивну технилогију.

kzm 1

"У току је набавка опреме, у вредности од 25.000 еура. Део те опреме ће ићи нашем коапликанту - школи Миодраг В. Матић", док је остатак предвиђен да остане код нас у школи, где смо у обавези да формирамо асистивни центар", каже Милка Васиљевић, директорка ОШ "Димитрије Туцовић" из Чајетине.

Партнер на поменутом пројктеу је специјална школа "Миодраг В. Матић" из Ужица.

"Наша школа има дом и то је јединствена и велика  специфичност, јер је у том дому средњошколски узраст деце, и то из целог Златиборског округа, која се школују у саобраћајној и техничкој  школи, тако да имамо сјајну сарадњу те деце, што је јако битно, јер се развија тај интерактивни однос инклузије", наглашава  Зорица Весовић, дитекторака специјалне школе "Миодраг В. Матић" из Ужица.

УГ "Златиборски круг" дало је значајан допринос у реализацији пројкета, као и у обуци 40 волонтера из Ужица и Чајетине, који ће дати потребну подршку деци и младима са сметњама у развоју. И велики број студената Учитељског факултета одазвао се да да помоћ и учествоваће у волонтерском раду.

Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs