Нема продуженог боравка за ђаке трећег и четвртог разреда

ОШ „Миливоје Боровић“ у Мачкату је овог септембра имала нешто више уписаних првака него претходне школске године. Укупан број првака и у матичној школи и издвојеним одељењима је 25 . Оно што не весели јесте чињеница да у Доњој Шљивовици ове године нема ђака првака. На срећу, тако неће бити наредне школске године, каже директор школе „Миливоје Боровић“ у Мачкату.

"Идуће године биће више деце у Шљивовици. И деца са Беле Земље са подручја града Ужица, из Качера, долазе у нашу школу, што је добро. Неће да иду у Ужице, лепше им овде, мирније. Један део деце из Криве Реке, са ивице села која иду у Равни - и њих ћемо преговарати да пређу код нас у школу пошто имају услове, аутобус пролази поред кућа, долази у Криву Реку  по ниже разреде а после долази у Мачкат. Обезбеђен је превоз преко Општине и услови су добри, кухињу имају", прича   Иван Ивановић.

krivarekaskola1

После дужег низа година, школа у Мачкату ће идуће године имати 2 пета разреда. Ивановић се нада да ће у наредним годинама имати по два одељења од 5. до 8. разреда, као што је било у нека боља времена. Међутим, никад два добра саставити. Нови проблем који се појавио у школској 2017/2018. години потиче од рационализације коју спроводи Министарства просвете а којом је онемогућено формирање продуженог боравка за децу изнад другог разреда. Ивановић каже да само у издвојеном одељењу у Кривој Реци има 31 ученик којем је неопходан боравак у школи након завршених часова.

"Довели су нас у ситуацију да морамо децу да шаљемо раније кући. До сада је било лепо; у школи останиу до поподне, ураде домаће задатке, припремају секције, програме. Имају васпитача који ради са њима. То је било добро за децу и за њихове родитеље који су углавном запослени".

Школа је поднела захтев надлежном Министарству да им омогући наставак рада формираних група за продужени боравак, јер се све ради у интересу деце, али и у интересу породице и опстанка села. Иза овог захтева потписан је, осим школског одбора и директора школе, Савет родитеља.

Мирјана Ранковић Луковић