"Негујмо српски језик"

У циљу подизања нивоа свести о значају неговања исправног писања и говорења у малој сали Чиготе организовано је предавање проф. Вељка Брборића, шефа Катедре за српски језик Филолошког факултета у Београду, на тему Српски језик и језичка култура данас. Ово предавање представља део акције „Негујмо српски језик“ Секретаријата за културу и Филолошког факултета Универзитета у Београду и Библиотеке града Београда, којој су се придружиле библиотека Специјалне болнице Чигота и библиотека „Љубиша Р. Ђенић“.

„Акција „Негујмо српски језик“ организована је са циљем неговања и заштите српског језика, писма, опште језичке културе и писмености. Ми смо хтели на један  миран, мени се чини достојан и достојанствен начин да скренемо пажњу свима онима којима је стало до српског језика и језичке културе,  јер ово није акција која ће некога нападати и ружити“, рекао је шеф Катедре за српски језик Филолошкогфакултета у Београду,  Вељко Брборић и додао да се то посебно односи на медије.

slike brboric 5 „Одговорност медија је невероватно велика. У Србији има 1.391 медиј. Од тога 700 штампаних, 128 ТВ станица, 20 интернет портала, 15 новинских агенција, а остало су радио-станице. Неки од њих су, када је у питању језик,такви да би боље било да их нема. О свакој српској крешталици написано је десетине, стотине и хиљаде прилога, информација, објављено много  фотографија, а о бројним установама од националног значаја нема информација. То помало значи дато и публика тражи, али одговорност медија је да мало мења мишљење публике“, рекао је Брборић и додао да неки медији немају ни лекторе.

У оквиру кампање израђени су едукативни постери са фотографијама познатих личности и одговарајућом језичком поуком, али и телевизијски спотови у којима се појављују позната глумачка, књижевна, музичка и новинарска лица, која указују на најчешће и најфреквентније грешке.

„Ова акција има обавезу да људима скрене пажњу да је лакше рећи правилно него неправилно, јер учињена грешка у језику учвршћује нечије незнање и постаје мустра. Комуникације су данас убрзане, о СМС порукама и “Твитеру” не води се рачуна. Стандард ће бити да напишете поруку без интерпункције, да није важно велико слово, и удаљићемо се од норме“, упозорио је Брборић. Он је рекао да ће се кампања и борба за квалитет српског језика наставити и обогатити новим примерима језичких недоумица и поукама, а требало би да обухвати и школе.

Драгана Росић, zlatiborpress.rs