Не палите ватру на отвореном простору

Будући да се са доласком топлијих дана почиње са чишћењем дворишта и пољопривредних површина од корова, Општинска инспекција за заштиту животне средине општине Чајетина апелује на све суграђане да приликом пролећног уређења не пале биљне остатке. То је првенствено забрањено законом, а осим тога може изазвати и несагледиве штетне последице.

Ово упозорење првенствено се односи на власнике домаћинстава како у сеоским и приградским подручјима тако и у градским, где постоји реална опасност од пожара који су најчешће изазвани људском непажњом. Новија истраживања указују на то да се паљењем стрњишта, ливада и пашњака, поред уништавања комплетне биљне масе која је присутна на њиви, уништава и комплетна микрофлора и микрофауна на тој парцели и то до 5 центиметара у дубину.

„Нашим пољопривредним произвођачима је најлакше да запале ватру на њивама и ливадама, а нису ни свесни да се на тај начин уништава тај плодоносни слој земљишта. После паљења, плодоносни слој је прекривен пепелом, претвара се у прашину коју лако односе ветрови и спирају кише. На тај начин нестаје слој који је најбитнији за доношење рода у следећој жетви“, каже Јулија Антонијевић комунални инспектор ОУ Чајетина. Она додаје да приликом стварања ватреног обруча страда велики број дивљих животиња. Није редак случај да при таквом подухвату изгори и човек који пали њиву, или задобије по живот опасне опекотине. Због тога саветује да се пограбљени одпад покупи у џакове и одложи поред контејнера, а његово уклањање је у надлежности КЈП „Златибор“.

Паљење на њивама нема ни једну корисну сврху и вишеструко је штетно. Дим који се надвија над путем угрожава безбедност у саобраћају. Возачима је смањена видљивост , морају да журе јер их дим гуши, и на тај начин лако настају судари и губљење контроле над возилом уз слетање са пута. Због свега тога против суграђана који не буду поштовали ову законску регулативу биће покренут прекршајни поступак.

Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs