Научни радови чајетинских лекара представљени на конгресу у Пољској (видео)

Тим српских лекара недавно се вратио из Пољске, где су учествовали на 23. Међународном конгресу породичних лекара, на коме су представили своје научне радове. Учешће на овом престижном медицинском саветовању узели су и лекари Дома здравља Чајетина: др Гордана Бојовић и др Тамара Шкодрић, као и лекари домова здравља у Лазаревцу, Младеновцу, Ваљеву и Зрењанину.

Међународни конгрес породичних лекара у Пољској окупио је најбоље медицинске стручњаке из области породичне медицине. Стручној јавности представљено је шест истраживања из Србије а Дом здравља у Чајетини био је носилац истаживања на теме: „Аутосоматска болест полицистичних бубрега и анеуризматска болест“ и „Бивши пушачи – здрава или болесна популација“. Главни истраживачи на овим пројектима су били др Гордана Бојовић и др Тамара Шкодрић.

„Наши утисци су заиста лепи. Дом здравља Чајетина никада није учествовао на неком иностраном конгресу. Прошле године смо учествовали на конгресу опште медицине на Златибору где смо победили са једним радом. То нам је био ветар у леђа да напишемо следећи рад који ће бити на светском нивоу. Успели смо у томе и заиста смо били запажени“, истиче др Бојовић.

Истраживање на тему "Аутосоматска болест полицистичних бубрега и анеуризматска болест" је изазвало доста интересовања јер је фамилијарна полицистична болест бубрега откривена као фактор ризика анеуризматске болести у истраживању које су др Гордана Бојовић и др Мирјана Ђуровић припремиле прошле године за 8. конгрес опште медицине, а који је тада проглашен за најбољи научни рад.

„То је део дугогодишњег истраживања које је трајало око две године. Ми настављамо то истраживање, а само један део тога представљено је у том раду. Поента је да се у будућности осмисли скрининг за те људе, да им се обави магнетна резонанца и евентуално открије нека анеуризма можданих артерија“.

Рад на тему „Бивши пушачи – здрава или болесна популација“ такође је привукао велику пажњу, а испитивање се односило на то колико се бивши пушачи налазе у ризику за оболевање од појединих врста болести.

„Ми смо испитивали неке од тих болести. Просек је био да се тек за 12 година након лишавања од ове опасне навике, бивши пушачи изједначавају са људима који нису никада пушили“, закључак је др Бојовић.

Коаутори поменутих научних радова су лекари домова здравља из Лазаревца (др  Милена Костић и др Милица Милићевић) и Ваљева (др Сања Мојсиловић), а тим лекара има у плану да са истраживачким радом настави и у наредном периоду, и своје радове поново представи на неком од конгреса сличног ранга.

https://www.youtube.com/watch?v=UsQijpNbXSk

Драгана Росић