Награде за филмове са Златиборског фестивала спортског филма

Можда би било претенциозно рећи да је Златиборски међународни фестивал спортског  филма тријумфовао на 36. “фестивалу фестивала” у Милану (14-19.новембра), али ако се на престижну међународну смотру, организовану по 36. пут, пошаљу два филма са последње златиборске смотре и ако оба добију награду-у најмању руку имамо право на задовољство.

Milano

Победник Златиборског фестивала: “250 степеника”, аутора Владимира Пајића и Владимира Курћубића, у продукцији PGM Networka, добио је награду још у четвртак, после пројекције, а у понедељак је на званичној додели награда, добио још једну-за најбољи дебитантски филм. Други представник Златибора, “Београд, колевка кошарке”, у продукцији Евролиге, такође је добио награду - Медаљу части, у категорији “Екипни спортови”. Награду, медаљу и плакету, примио  је Владимир Станковић,  који је у филму био наратор и домаћин. Аутори филма су продуцент Диего Дорадо и сниматељ и сценарист Ћубан Инћаусти. Ако додамо да је награду добио још један носилац златиборске награде, представник Русије, филм о најчувенијој нападачкој тројци у историји совјетског хокеја: Михајлов-Петров-Харламов, продуцента Николаја Пароховника, иначе потпредседника Фестивала на Златибору, ето још једног разлога за задовољство.

Milano На “фестивалу фестивала” који окупља најбоље филмове са 16 смотри на 5 континентата током 5 фестивалских дана приказано је око 160 филмова у 9 категорија. Златибор је послао два филма са темом кошарке и оба су сјајно примљена.  Остварење “250 степеника” говори , веома емотивно, о генерацији која је у Бормију 1987. освојила титулу првака света у јуниорској конкуренцији. Актери су свих 12 играча и њихов тренер Светислав Пешић. Они су се, 30 година после тријумфа у Бормију, присетили многих детаља са напорних  припрема на Старој планини и Игману  и самог такмичења које их је избацило у кошаркашки врх Европе и света. Владе Дивац, Тони Кукоч, Дино Рађа и Саша Ђорђевић направили су сјајне каријере и стигли и до NBA а Теоман Алибеговић, Небојша Илић, Лука Павићевић, Славиша Копривица, Самир Авдић, Зоран Калпић, Раденко Добраш и Мирослав Пецарски, као и њихов селектор Пешић, остварили су завидне каријере у европским клубовима.

Milano Филм “Београд, колевка кошарке”, доследно примењујући иновативни документарни поступак, са компетентним саговорницима, говори о историји српске кошарке, од њених почетака на Калемегдану па до данашњих дана. Саговoрници су људи који су као тренери, руководиоци и играчи стварали историју: Борислав Станковић, Душан Ивковић, Жељко Обрадовић, Душан Вујошевић, Божидар Маљковић, Душко Вујошевић, Владислав Лучић… Жири Фестивала у Милану препознао је аутентичност тих сведочанстава и наградио филм. Владимир Пајић и Владимир Станковић примили су медаље и дипломе од Франка Асканија, председника светске  Федерације спортског филма. Господин Аскани, који је и члан Комисије за културу Међународног олимпијског комитета, најавио је да ће наредне године посетити Фестивал на Златибору који се ове године тако добро представио у Милану.

Фото:FICTS