Кошарка: Победа Златибора у комшијском дербију у Бања Луци

Кошаркаши Златибора победили су Слободу резултатом 79:67 у петом колу АБА2 лиге, на првом мечу у другом "балону" који се игра у Бања Луци. Тријумфом у комшијском дербију чајетински тим је дошао до учинка од четири победе и једног пораза, пред следећи меч против непораженог Студентског центра у петак од 17 часова.

Најефикаснији у победничком тиму био је Драгослав Папић са 18 поена (7/9 из игре). По 16 су убацили Душан Кутлешић, који је имао и осам скокова, и Стефан Митровић, док је 12 убацио Дејан Јефтић (3/4 за три). За ослабљену екипу Слободе је 14 поена постигао Ђорђе Пажин.

Да подсетимо, у Бања Луку није отпутовао капитен Златибора Богдан Ризнић због повреде зглоба, а у екипи није било ни Андрије Марјановића јер је играо за Слободу у првом "балону", док је крилни центар Никола Павловић морао ван игре у првој четвртини, а у последњој је зглоб изврнуо Лазар Јоксимовић. У саставу Ужичана због позитивног теста на коронавирус није било тројице играча из стартне петорке Димитрија Николића, Стефана Симића и Александра Илкића.

Тимови из Чајетине и Ужица су одиграли српски дерби у овом делу АБА2 лиге, а свој локални ривалитет дигли су и на ниво регионалне лиге. Слобода је у својој историји играла и прву лигу велике Југославије, док Златибор пролази кроз најуспешније дане свог постојања. Чајетинци су сада на у групи тимова од другог до четвртог места са скором 4/1, док Ужичани имају три победе и два пораза.

Почетак утакмице у игри Златибора обележили су промашаји и то из изгледних позиција. Чајетинци нису успевали да остваре надмоћ под самим кошем, што Слобода користи за поене из брзе транзиције, па већи део прве четвртине проводи у вођству. Ипак, у финишу периода, после поена Кутлешића, након уводних промашаја тројку убацује најпре Митровић, а потом и Јефтић и са тим поенима екипа Страјина Недовића прелази у вођство.

У другом кварталу чајетински тим је нешто боље заиграо у одбрани, и одржавао је своју предности. Са неколико напдачких минијатура Папића, који у првом полувремену убацује 15 поена, Златибор долази до највеће предности од осам поена (23:31). Као и на крају прве четвртине, Јефтић убацује важну тројку и у последњем минуту првог полувремена и златиборски тим води са 38:32.

Златибор је имао добру нападачку продукцију и у трећој четвртини и убрзо долази до најпре двоцифрене предности (36:46), а затим и до +13. Долазили су Чајетинци до решења преко Јефтића и Кутлешића, а тројком Митровића разлика се попела и на 17 поена. Имао је Златибор кризу током дела треће четвртине, али су разлику одржавали поенима са слободних бацања и добром одбраном. Друго полувреме обележено је великим бројем фаулова и спорим темпом, а тако је било и у псоледњој четвртини. Плејмејкерски тандем Протић - Воркапић није се истакао поентерски већ је добро разигравао саиграче, али су са по једном тројком у последњих 10 минута допринели да ослабљена Слобода не угрози вођство Златибора

Занимљиво је да су све утакмице одигране у прва два дана у Бања Луци завршене са два или мање поена разлике, или после продужетка. Једино је утакмица Спарс - Работнички регистрована службеним резултатом 20:0 јер македонски тим није дошао због случајева коронавируса.

Слобода - Златибор 67:79 (15:18, 17:20, 17:21, 18:20)

Дворана: Борик, судије: Каровић, Вуковић, Ћетковић.

Слобода: Тејић 1, Ћубић 4, Степановић 4 (7ск), Аксентијевић, Тадић 9, Илић 10, Матовић, Матић, Чворовић 13, Војиновић 12, Пажин 14.

Златибор: Протић 3 (5ас), Чабрило 3, Остојић, Кутлешић 16 (8ск), Јоксимовић, Митровић 16, Јефтић 12, Воркапић 3 (5ас), Папић 18, Станојевић 8, Павловић.