Коме све прете мале богиње

У последње време све се чешће прича о обавезној имунизацији деце ММР вакцином, која између осталог штити и од рубеола и морбила, односно малих богиња. Иако већина деце прегура ове болести без већих здравствених проблема, ризици од тешких компликација ипак постоје. Колике су шансе да се заразимо морбилама, које су најризичније групе, какве су компликације ове болести нека су од питања на која је дала одговор педијатар Дома здравља Чајетина, др Биљана Пантовић Вучинић.

Мале богиње или морбиле може да добије свако ко није вакцинисан, а веће шансе да од њих оболе имају и сви који су примили само једну дозу ММР вакцине. У великом ризику су пацијенти који имају ослабљен имуносистем због присуства малигних болести и лечења хемиотерапијом.

IMG_0046   „Вакцинација у Србији почела је 1970. године, али једном дозом. Од 1980. се вакцинише са две дозе, што је комплетна вакцинација. Имунитет зависи и од саме личности и од тога да ли сте комплетно или некомплетно вакцинисани. Прва доза вакцине се прима у узрасту од 12 до 15 месеци, а друга пред полазак у школу“, истиче наша саговорница.

Мале богиње су опасне, не само што остављају организам са ослабљеним имунитетом већ и зато што са собом носе бројне компликације:

„То могу бити благе компликације, као што је упала уха, преко пнеумонија које се могу чак и смртно завршити. Најтежа компликација је енцефалитис (запаљење мозга)“, упозорава докторка Пантовић Вучинић.

вакцине1Према последњим подацима у Србији, заједно са општинама на Косову и Метохији има око 1300 оболелих. Од тога је 95% не вакцинисаних или непотпуно вакцинисаних. Међу оболелим су и здравствени радници, па се тренутно разматра њихово ванредно вакцинисање.

„У нашој општини скоро да нема не вакцинисаних. Нама је обухват скоро 100%. Имамо око троје деце која имају медицинске контраиндикације за примање ове вакцине, али то је мали број. За сада није забележен ни један случај оболевања од малих богиња“.

Преношење болести је непосредно, са болесника на здраве. У ваздуху око болесне деце има много клица малих богиња, које болесници избацују кашљући. Здрава деца се врло лако заразе удишући такав ваздух. Посредно преношење је врло ретко, јер је узрочник малих богиња врло осетљив на утицај спољне околине и ван људског тела брзо угине. Болест траје просечно 8 до 10 дана.

Др Пантовић Вучинић истиче да све особе које нису вакцинисане, а старије су од 4о година, могу да се јаве свом изабраном лекару и приме вакцину.

Драгана Росић