Интервју: Вељко Радуловић, начелник Општинске управе Чајетина

На територији општине Чајетина у 2014. години изграђено је око 30.000 квадрата новог стамбеног и пословног простора, било је преко 90 издатих грађевинских дозвола. Број издатих грађевинских дозвола у првој половини ове године указује да ће у 2015. број издатих дозвола бити троцифрен. На тај начин општина Чајетина приходовала је око 6 милиона евра, што чини скоро 30% општинског буџета, почиње причу о градњи на Златибору начелник Општинске управе Чајетина, Вељко Радуловић.

Чиме је у области урбанизма општина Чајетина привукла инвеститоре, па је број издатих дозвола сврстава међу најуспешније општине?

“Општина Чајетина поседује комплетну планску документацију на читавој својој територији, затим ефикасан рад Општинске управе и Одсека за урбанизам на издавању потребне документације , прва Општина која је почела са применом Обједињене процедуре и пре ступања Закона на снагу, неки су од разлога зашто инвеститори бирају Чајетину и Златибор”, каже начелник Општинске управе Чајетина Вељко Радуловић.

“Добар део процедуре у Закону настао је тако што је праћен рад Општинске управе Чајетина на издавању грађевинских дозвола , као и по Закону из 2009. године .Свакако важан разлог за добро функционисање је изграђена путна и комунална инфраструктура, водоводна мрежа, док је чак 80% територије покривено асфалтираним путевима”, додаје Радуловић.

За коју врсту градње се инвеститори најчешће одлучују и одакле долазе? “Највише је заступљена изградња стамбеног простора, типа апартмана, у последње време неколико хотела, а по документацији закључујемо да је велико интересовање за изградњу апарт-хотела као и хотела класичног типа. Градитељи су најчешће из Београда и Новог Сада, а сада се и Руси све више интересују. Величином и изгледом привлачи здање будућег модерног хотела „Торник“ који прави „Пионир“ из Суботице, реновирани су „Мона“, „Палисад“ и други, спремају се и нове градње“, наглашава Радуловић.

Дозвола за три дана – у којим случајевима је то могуће?

“Ефикасност у издавању дозвола за градњу довели смо до најкраћих могући рокова. Ако је предата комплетна документација, први дан наши урбанисти обављају контролу главног пројекта, другог дана се врши обрачун и утврђује висина накнаде за уређење земљишта (а те накнаде су повољне, највеће у екстра зони Златибора око 300 евра), док се већ трећег дана издаје грађевинска дозвола. Дешавало се да инвеститор у Београду плати ту накнаду, па пође на Златибор и после неколико сати у чајетинској управи преузме грађевинску дозволу", објашњава Вељко Радуловић. Он додаје да је чајетинска управа знатно подмлађена пријемом седам-осам школованих младих људи који су се са студирања у већим градовима вратили у завичај. И сада они настоје да Златибор постане туристички центар европског нивоа.

И туристи су ових дана сведоци да се гради на Златибору, а летња сезона је у току, хоће ли градња бити обустављена док траје сезона?

“Проблем нам је кратак период грађевинске сезоне на Златибору, па се неретко дешава да се гради и у јеку тиристичке сезоне. Излишно је успоравати инвеститоре који су све своје финансијске обавезе према општини испунили, онемогућавати да раде”, објашњава начелник Радуловић. Он подсећа да су инвеститори у великој мери одговорни према својим финансијским обавезама, па општинске службе до сада нису имале проблема са наплатом потраживања.

Промена изгледа Тржног центра посебно упада у очи пролазника?

"План детаљне регулације Тржног центра на Златибору, усвојила је Скупштина општине Чајетина. Општинска управа Чајетина у том случају примењује, како законе на нивоу Републике, тако и документацију усвојену од стране локалне самоуправе. Један законит план не мора бити ни добар ни лош, такав је какав је, а ми га примењујемо, каже Радуловић. Молимо за разумевање и власника објеката у ТЦ , и туриста и грађана, јер ћемо за годину, до годину и по дана имати на том месту један савремени комплекс”, обећава начелник Општинске управе Чајетина, Вељко Радуловић.

Марија Јеремић, www.cajetina.org.rs