Др Биљана Пантовић, педијатар, о вирусним инфекцијама и раду Саветовалишта за бебе (видео)

педијатар

Ових јесењих дана на дечјем одељењу Дома здравља у Чајетини нешто је већи број малих пацијената који се јављају због симптома изазваних инфекцијом респираторних органа, као и са симптомима стомачног вируса. 

На дечјем одељењу Дома здравља у Чајетини ових дана се, очекивано за ово каснојесење време, јављају деца са инфекцијама респираторних органа , са класичним симптомима: бол у грлу, цурење носа, са или без повишене температуре, као и она  са стомачним вирусима. Неретки су, каже др Биљана Пантовић, и они пацијенти код којих се јављају удружени симптоми, а понекад се при прездрављавању   и бол у уху. 

"Углавном се ради о вирусним упалама уха које пролазе спонтано за два до три дана и довољно је дати једно две дозе бруфена, парацетамола, евентуално ако тегобе трају онда се треба јавити код лекара. Имамо нешто што није уобичајено - да се јављају родитељи са децом која упорно дуготрајно кашљу, кашаљ траје и четири–пет недеља, а досадан је, ремети им активности, али се и овде ради о једном безазленом стању и уколико дете нема неке пропратне симптоме као што су бол у грудима при кашљу, повишена температура или богато искашљавање зелено – жутог садржаја, обично није потребна нека озбиљнија терапија; овакав кашаљ уз доста стрпљења и времена пролази спонтано". 

У Саветовалишту за бебе такође има доста активности. Од 2011. године број беба у Чајетини се дуплирао. Све је више брачних парова који имају троје и четворо деце, и то је чињеница која радује. 

"Саветовалиште, могу да кажем, ради пуном паром, тај део посла обављамо редовно, родитељи се заиста одазивају на време, и ту нема никаквих проблема", каже докторка Пантовић

Пошто владају вируси, савети за родитеље са малом децом су следећи:

"Мала беба треба да буде у средини где је ограничен број људи са којима се виђа и наравно, не водити бебе на славе, славља, на догађаје на којима има више људи. Што се тиче старије деце саветовала бих родитељима да сваки дан бораве са децом у природи. То значајно подиже одбрамбене способности организма и оно што је важно да напоменем, када је дете болесно, поготово у тим првим данима када је најзаразније, важно је повући га из колектива. Не слати га у школу и вртић, јер тако само ширимо инфекцију". 

Да би имуни систем детета био добар, подсећа др Пантовић, важна је и здрава, разноврсна  исхрана са доста свежег воћа и поврћа, уношења доста течности, вођење рачуна о хигијени као и физичка активност.